Dla kogo jest WWRD

wwrd

Czym jest Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka?

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to kompleksowe, intensywne i wielospecjalistyczne działania mające na celu pobudzanie i stymulowanie ruchowego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia u niego pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do czasu podjęcia nauki w szkole.

Dla kogo jest WWRD?

Wczesne wspomaganie rozwoju organizowane jest dla dziecka z niepełnosprawnością, które posiada opinię o potrzebie tego wspomagania, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.

Zakres WWRD może dotyczyć:

• rozwoju motorycznego, rozwoju mowy i języka;
  • orientacji i poruszania się w przestrzeni;
  • usprawniania widzenia, słuchu;
  • umiejętności samoobsługi i funkcjonowania w  środowisku;
  • komunikacji z otoczeniem i funkcjonowania w relacjach z innymi.

Dlaczego WWRD jest tak ważne?

• spełnia funkcję terapeutyczną, zmniejsza skutki uboczne niepełnosprawności, ryzyko dalszych opóźnień rozwojowych;
  • dostarcza informacji z zakresu diagnozy, przyczyn zaburzeń, prognoz, wiedzy na temat rozwoju dziecka i jego stymulacji;
  • poprzez wsparcie psychologiczne umożliwia całej rodzinie przystosowanie się do nowej sytuacji związanej z obecnością i postępowaniem wobec dziecka z nieprawidłowościami rozwojowymi.