O placówce

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

w Hucie

jest placówką publiczną dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych:

• posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, słabosłyszących, słabowidzących.

Celem Ośrodka jest przygotowanie uczniów i wychowanków, w miarę ich możliwości, do samodzielnego życia w integracji ze społeczeństwem w warunkach współczesnego świata, w szczególności poprzez osiągnięcie optymalnego rozwoju umysłowego, moralnego, emocjonalnego, społecznego i fizycznego w zgodzie z ich potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz możliwościami psychofizycznymi.

Nasza placówka oferuje naukę dla dzieci już od przedszkola, młodzieży, aż po osoby dorosłe.

W skład Ośrodka wchodzą:

• Przedszkole,
  • Szkoła Podstawowa,
  • Szkoła Przysposabiająca do Pracy,
  • Zespoły Rewalidacyjno-Wychowawcze.

Mocną stroną naszego Ośrodka jest bardzo dobrze wyszkolona i stale podnosząca kwalifikacje zawodowe kadra pedagogiczna.

Ośrodek zapewnia specjalistyczną pomoc  w zakresie:

• terapii pedagogicznej
  • terapii psychologicznej
  • terapii logopedycznej,
  • usprawniania technik szkolnych.

W pracy z wychowankami stosowane są różnorodne metody terapii:

W Ośrodku działają także kółka zainteresowań:

• komputerowe,
  • redakcyjne gazetki szkolnej,
  • teatralne,
  • plastyczne,
  • turystyczne.

Dla uczniów spoza miejsca stałego zamieszkania Ośrodek organizuje grupy wychowawcze (tzw. internat), który jest drugim domem dla naszych wychowanków.

Grupy wychowawcze to także miejsce spędzania wolnego czasu, wspólnej zabawy i organizacji imprez, takich jak:

Nasz Ośrodek jest także miejscem świątecznych spotkań z udziałem zaprzyjaźnionych Gości:

Nasi wychowankowie reprezentują również placówkę poza jej murami, między innymi na:

• konkursach międzyszkolnych, powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich,
  • wycieczkach,
  • zawodach sportowych, spartakiadach,
  • przeglądach twórczości artystycznej i festiwalach,
  • wystawach prac plastycznych.