Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

27-300, Lipsko, Huta 3

tel./fax: 48 377 10 26

E-mail: sosw_huta@poczta.onet.pl

Zakręcona Akcja! dla Kacperka

zakręcana akcja

W naszej placówce w tym roku szkolnym 2019/20 SamorządUczniowski  postanowił włączyć się w akcję zbierania nakrętek.

Akcja, co prawda rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku szkolnego w czerwcu i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno naszych uczniów jak i wszystkich pracowników Ośrodka.
Tylko w ciągu miesiąca uzbieraliśmy ponad 100 kg plastikowych nakrętek, które spieniężyliśmy i uzbieraną kwotę przeznaczyliśmy na pomoc i rehabilitację Amelki, dla której akcję zorganizował Kawaler Orderu Uśmiechu Tomasz Skóra. Jak widać pomagać można także na odległość.

Lubimy pomagać, więc tym razem pomocą objęliśmy naszego wychowanka Kacperka.

Wrzesień to kolejne 100 kg plastiku. Akcja potrwa do końca roku szkolnego, lecz niewykluczone, że zostanie przedłużona w zależności od potrzeb.

Trochę o plastikach…

W szkołach, w przedszkolach, na uczelniach wyższych, w urzędach, a nawet w sklepach spożywczych i w marketach, można znaleźć punkty, do których oddaje się plastikowe nakrętki po napojach. Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych, jakie są organizowane w Polsce od kilku lat. To akcje charytatywno-ekologiczne, do których może włączyć się każdy. Plastikowe nakrętki - od napojów, oleju, kawy rozpuszczalnej lub od detergentów - są w każdym domu. Zbiórka nakrętek plastikowych jest prosta i nie wymaga od osób biorących w niej udział dużego zaangażowania. Wystarczy przynieść do wyznaczonego miejsca zebrane przez siebie nakrętki.

Następnie są one przekazywane do skupu plastikowych nakrętek - firmy recyklingowej, która przerabia je na surowiec wtórny.

Akcja nakrętki…, ale co dalej?

Co można zrobić z nakrętek? Akcja „zbieramy nakrętki” jest zwykle organizowana w szczytnym celu, dla chorych i poszkodowanych przez los. Po sprzedaniu plastikowych nakrętek wolontariusze uzyskują pieniądze, które przekazują potrzebującym. Co dzieje się zaś z samymi nakrętkami?

Początkowo powstaje z nich plastikowy granulat, z którego można wyprodukować nowe nakrętki, plastikowe obudowy urządzeń elektronicznych, a także opakowania i rury PCV. Takie akcje niosą za sobą wiele pozytywnych skutków, m.in. naukę segregacji, zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach i zanieczyszczenia środowiska (plastik rozkłada się w glebie kilkaset lat). Zmniejsza się też zużycie surowców potrzebnych do wyprodukowania od plastiku na rzecz wykorzystania surowców wtórnych – z odpadów.

Ile kosztuje kilogram nakrętek?

Za każdy kilogram zakrętek skup płaci średnio od 50 groszy do 1 zł. To niewiele, ale jeśli akcja jest szeroko zakrojona, można też uzyskać pieniądze w inny sposób. Sponsor, np. duży koncern produkujący napoje, może zadeklarować, że po zebraniu konkretnej ilości nakrętek plastikowych przekaże odpowiednie kwoty pieniężne na konkretny cel.

Akcja zbierania nakrętek - w jakim celu?

Zbiórka nakrętek organizowana jest najczęściej w szczytnych celach. Przykładem może być zakup wózka inwalidzkiego, zakup fotelika terapeutycznego, czy sfinansowanie kosztownej rehabilitacji lub leczenia. Każdy powód jest dobry, aby zbierać nakrętki i przekazywać je na cele charytatywne. 

 Zatem pomagajmy pamiętając, że dobro zawsze wraca dwa razy

SU

Autor: A. Adamowicz, A. Góralska