Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

27-300, Lipsko, Huta 3

tel./fax: 48 377 10 26

E-mail: sosw_huta@poczta.onet.pl

Historia

 A wszystko to można by opowiadać jak bajkę…

Dawno, dawno temu, za siedmioma lasami w małej wsi, którą trudno było znaleźć na mapie, była szkoła. Kiedyś uczyły się tu dzieci, wesołym gwarem rozbrzmiewały szkolne izby.

Z czasem dzieci dorosły i opuściły szkolne mury – szkoła przestała żyć. I tylko wiatr hulając po pustych pomieszczeniach opowiadał czasem zbłąkanemu wędrowcy minione historie…

Aż mądrzy, dobrzy ludzie postanowili – ta szkoła musi zacząć żyć od nowa!

Musi służyć dzieciom i to dzieciom, dla których los nie był łaskawy – dzieciom specjalnej troski.

Tak zaczął się wielki wyścig z czasem, walka z przeciwnościami, walka o wielką sprawę – o nowe życie tej szkoły.

I zupełnie jak w bajce, wszystko pomyślnie się zakończyło. Znów izby szkolne wypełnił radosny gwar dzieci. Szkoła rozpoczęła nowe życie!

A dalsze jej dzieje znajdziecie na kartach tej księgi, kartach zapisanych przez czas. I tak trwa to już 30 lat.

 

A TAK BYŁO DALEJ…

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Hucie funkcjonuje od września 1984 roku. Powołany został Decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania w Radomiu z dnia 20 sierpnia 1984 roku. Znajduje się w budynku byłej szkoły podstawowej, który wyremontowano i zaadaptowano do nowej roli, a pomysłodawcą i założycielem placówki był dr Czesław Barański.

W 1984 roku bez wielkich słów i szumnych deklaracji podpisany został akt patronacki z Krajowym Przedsiębiorstwem Komunikacji Samochodowej w Ostrowcu Świętokrzyskim na czele z Panem Marianem Osuchem. Od tamtej pory PKS w Ostrowcu był i jest z nami w ważnych dla nas chwilach.

Od tamtych wydarzeń mija w tym roku 30 lat. W minionym okresie mury szkolne opuściło ponad 300 absolwentów. Wielu z nich utrzymuje kontakty ze swoimi nauczycielami, po latach bardzo życzliwie i ciepło wspominając pobyt w Ośrodku.

W roku 1987 obowiązki dyrektora Ośrodka przejęła mgr Wanda Faber, która prowadziła placówkę przez ponad 25 lat.

Od 1999 roku Organem Prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Lipsku, które wspiera nas w działaniach zmierzających do zapewnienia naszym wychowankom jak najlepszych warunków do rozwoju.

Dziś placówka obejmuje Szkołę Podstawową, Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy, od 2010 roku prowadzone są zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci upośledzonych w stopniu głębokim, a od 2012 roku funkcjonują oddziały przedszkolne. Od 2013 roku placówka dąży do stworzenia Centrum Pracy z dziećmi autystycznymi. W roku szkolnym 2014/2015 powstały trzy oddziały przedszkolne dla dzieci autystycznych oraz prowadzone są zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dzieci.

Głównym zadaniem Ośrodka jest „nauka życia przez życie”, czyli nauka samodzielności, poznawania i rozumienia świata, umiejętnego poruszania się w nim oraz korzystania z niego w celu zaspokajania potrzeb. Zakładając, że każde dziecko niepełnosprawne zdobędzie tyle samodzielności, żeby być jak najmniej uzależnione od otoczenia, czuć się w nim bezpiecznie i czerpać z życia zadowolenie.

Od początku funkcjonowania wszyscy dokładaliśmy starań, by nasz Ośrodek traktowany był przez wychowanków jak drugi dom. A dom to coś stabilnego, solidnego, gwarantującego poczucie oparcia, bezpieczeństwa. Zadbaliśmy o estetykę wystroju wnętrz i otoczenia.

Pomieszczenia dydaktyczne, pracownie i gabinety są stale doposażane w ciekawe, specjalistyczne pomoce dydaktyczne, terapeutyczne i rewalidacyjne.

Mimo że żyjemy z dala, na uboczu nasze dzieci nie są izolowane. Od lat współpracujemy z Lipskim Centrum Kultury, PTTK i ZHP w Lipsku, młodzieżą ze Szkół Ponadgimnazjalnych w Lipsku, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Lipsku, Stowarzyszeniem „Dobro Dziecka”, Stowarzyszeniem im. Św. Brata Alberta „Pomocna Dłoń”.

Nasi wychowankowie aktywnie uczestniczą w imprezach środowiskowych. Od początku „grają” z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, przygotowują ciekawe prace licytowane na rzecz Orkiestry.

Od 1985 roku uczestniczą w Przeglądach Małych Form Artystycznych organizowanych kolejno przez placówki szkolnictwa specjalnego, w Regionalnym Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Lipsku, którego od 2004 roku jesteśmy organizatorem. Prezentowane przez nasze dzieci programy zawsze wzbudzają podziw i uznanie.

Zespół taneczny prezentował swoje umiejętności w Teatrze na Woli w Warszawie, w Sali Koncertowej w Radomiu, Grójcu, Ostrowcu Świętokrzyskim. Wychowankowie odnoszą sukcesy w Regionalnym Konkursie Recytatorskim oraz konkursach plastycznych organizowanych w Jurkach. W każdym roku zdobywają tam czołowe miejsca. Zdobywają nagrody uczestnicząc w Ogólnopolskim Integracyjnym Konkursie Piosenki w Radomiu, dzielnie stawiają czoła reprezentantom Domów Kultury i szkół ogólnodostępnych.

Nasi podopieczni biorą udział i odnoszą sukcesy w konkursach plastycznych na różnych szczeblach: regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Od początku funkcjonowania placówki wychowankowie odnoszą sukcesy sportowe, nie tylko na skalę wojewódzką i ogólnopolską. Nasze wychowanki wielokrotnie uczestniczyły i zdobywały medale w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski „Sprawni Razem” w Warszawie (1999), Grudziądzu (2001), we Wrocławiu (2002), w Sopocie (2003), a także w Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych w Ostrzeszowie (2003), gdzie wywalczyły I miejsce dla województwa mazowieckiego. Brały udział w Mistrzostwach Świata w Spale (2000), gdzie zdobyły medal srebrny i brązowy oraz Mistrzostwach Europy w Budapeszcie (2002), skąd przywiozły medal złoty i dwa srebrne. Te osiągnięcia sprawiły, że zajęcia sportowe cieszą się dużą popularnością. Od lat uczestniczymy w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży Niepełnosprawnej oraz Regionalnej Spartakiadzie Integracyjnej w Skaryszewie.

Zdobywane medale, dyplomy, puchary są eksponowane w placówce i stanowią niezwykle cenny dokument osiągnięć wychowanków. W ten sposób staramy się realizować wiele marzeń naszych dzieci, stworzyć im choćby namiastkę szczęśliwego dzieciństwa, rozwijać ich zainteresowania i talenty oraz sprawiać, że zaczynają wierzyć w siebie, pokazują, że też „mogą”, „potrafią”, że są „takie same”.

 

NASZ PATRON

Order Uśmiechu

Osoby odznaczone Orderem Uśmiechu towarzyszyły nam od początku istnienia Ośrodka, czyli od 1984 roku. Nasi wychowankowie uczestniczyli w ceremonii wręczenia „słonecznego odznaczenia” dla:

  • Mariana Osucha
  • Ks. Czesława Wali

  • Jolanty Kwaśniewskiej

  • Małgorzaty Żak

  • Pawła Januszewicza

  • Andrzeja Malinowskiego

  • Czesławy Kunkiewicz-Waligóry

Od 2007 roku nasza placówka nosi imię Kawalerów Orderu Uśmiechu, ludzi dla których dzieci są źródłem wyjątkowej troski, którzy starają się sprostać wyzwaniom, na które czekają dzieci, czyli na miłość, serce, zrozumienie ich dziecięcych marzeń i potrzeb.

Uroczystość nadania imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu naszej placówce odbyła się dnia 26 maja 2007 roku w Lipskim Centrum Kultury. Podczas tej ceremonii Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Marek Michalak wręczył zgodę Kapituły w imieniu Dzieci Świata na nadanie imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Hucie.

W tym dniu swoją obecnością zaszczycili nas Kawalerowie Orderu Uśmiechu, m.in.: Przewodniczący Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Marek Michalak, Marian Osuch, Czesława Kunkiewicz-Waligóra, Andrzej Malinowski oraz Jan Wojdak z zespołem Wawele.

Od tego czasu Kawalerowie Orderu Uśmiechu towarzyszą nam stale a tematyka Orderu Uśmiechu zagościła na dobre   w naszym Kalendarzu Imprez.

Od 2002 roku Ośrodek jest organizatorem rajdu integracyjnego dla osób o niepełnej sprawności z powiatu lipskiego, od 2008 roku nosi on nazwę „Z Kawalerami Orderu Uśmiechu wesoło na szlaku”. Uczestnicy nie tylko wędrują po okolicy, przygotowują prezentację sylwetek Kawalerów Orderu Uśmiechu, uczestniczą w konkursach plastycznych, konkursach wiedzy, uczą się ratować innych, spotykają się z ciekawymi ludźmi, a przede wszystkim doskonale bawią się.

Także od 2008 roku w naszej placówce obchodzimy Święto Patrona, w ramach którego nasi wychowankowie mają możliwość przybliżenia sobie historii Orderu Uśmiechu i sylwetek Kawalerów. Jest to dobry czas na sprawdzenie swojej wiedzy oraz na wykazanie się podczas konkursu plastycznego „Kawalerowie Orderu Uśmiechu w naszych oczach”. Corocznie przygotowywana jest prezentacja multimedialna na temat Orderu Uśmiechu stale wzbogacana o nowe informacje. Wychowankowie przedstawiają sylwetki wybranych Kawalerów wykazując się przy tym zdolnościami aktorskimi.

Od 2011 roku obchodzimy Światowy Dzień Dziecięcego Orderu Uśmiechu, który przypada na 21 września, a został ustanowiony z okazji 35-lecia „najsłoneczniejszego odznaczenia”. Podczas tego święta przechodzimy „barwnym korowodem” przez naszą miejscowość rozsyłając napotkanym mieszkańcom nasze uśmiechy, towarzyszy nam piosenka:

„Dzisiaj jest szczęśliwy dzień

Dziecięcego Orderu,

Więc uśmiechaj często się,

Bo przyjaciół masz wielu.

Uśmiech – ważna rzecz,

Uśmiech – smutek precz!”

Ten dzień przepełniony jest wieloma atrakcjami, m.in. odbywają się rywalizacje międzygrupowe, zabawy, konkursy, a uśmiech ciągle nam towarzyszy.

W ramach współpracy z placówkami noszącymi imię Kawalerów Orderu Uśmiechu bierzemy udział w konkursach i akcjach ogólnopolskich, takich jak:

  • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Nasza Kartka Świąteczna z motywem Orderu Uśmiechu”;

  • Współtworzyliśmy książkę „Tajemnice szkolnych korytarzy”. Książka jest dziełem nauczycieli i dzieci ze szkół i placówek imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu z całej Polski, a wydana została dzięki pomocy Rzecznika Praw Dziecka. Stanowi ona cykl opowiadań krzewiących tolerancję, dobro, empatię, przyjaźń i altruizm – idee Kawalerów Orderu Uśmiechu;

  • Ogólnopolski Konkurs Prezentacji Multimedialnych Przedstawiających Sylwetki Kawalerów Orderu Uśmiechu „Chcę być taki jak On!”.

Jednocząc się z placówkami o tym samym imieniu bierzemy udział w akcji Słoneczny Łańcuch Przyjaźni, a w czerwcu 2014 roku nasi wychowankowie reprezentowali Ośrodek na X Zlocie Szkół i Placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w nadmorskim Mrzeżynie.