Hortiterapia

hortiterapia

Pięknie zagospodarowany teren wokół Ośrodka to efekt szkolenia "Zastosowanie hortiterapii w pracy z uczniem niepełnosprawnym", w którym uczestniczyło 15 naszych nauczycieli i wychowawców. Szkolenie było współfinansowane ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Oprócz tego, że rośliny pieknie wygladają, pachną i kuszą owady to jeszcze spełniają rolę terapeutyczną.
Hortiterapia to innowacyjna metoda stosowana w leczeniu dzieci autystycznych, otyłych, majacych trudności w szkole (w tym z ADD i ADHD, depresji, z niepełnosprawnością intelektualną, z uszkodzeniami fizycznymi czy problemami sensorycznymi). Wyróżniamy dwa rodzaje terapii ogrodniczej: czynną i bierną. Czynna związana jest z aktywną pracą w ogrodzie, a terapia bierna polega na samym przebywaniu w ogrodzie, w otoczeniu roślin, obserwacji, dotykaniu i pobudzaniu zmysłów bodźcami, jakie dostarczają rośliny, dzieki czemu dziecko wycisza się, następuje obniżenie napięcia.

Na razie mamy zagospodarowany teren wokół "ścieżki bosych stóp". Sukcesywnie będą powstawały kolejne ogrody.

Autor: Agnieszka Boroń