prof. Henryk Skarżyński (2013)

22 września 2013 roku w obecności:

• Marka Michalaka - Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu i Rzecznika Praw Dziecka,
  • Henryki Krzywonos - Kawalera Orderu Uśmiechu,
  • Barbary Kolago - Sekretarza Kapituły,
  • Anny Marii Wesołowskiej - Członeka Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu

oczywiście także dużej grupy dzieci w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński został kolejnym Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Pan profesor do tego zaszczytnego grona dołączył, bo jak czytamy w Laudacji: My, zgromadzone tu dzieciaki, chcemy zwyczajnie i tak jak umiemy najlepiej – podziękować. Nasi rodzice mówią, że słuch to podstawa komunikacji, ale większość z nas nie bardzo to słowo rozumie. Za to cieszymy się, że możemy rozmawiać z nauczycielami w szkole, pobawić się z kolegami czy zaśpiewać piosenkę. Fajnie jest usłyszeć szczekanie psa i obejrzeć ulubiony film bez czytania napisów. To dzięki Pana pracy uczymy się języków obcych i gramy na różnych instrumentach, a nie tylko na nerwach naszych opiekunów. Sprawił Pan, że możemy usłyszeć cały świat i właśnie za to bardzo Panu Profesorowi dziękujemy. (…) Dziękujemy za wszystkie „ślimaki” w naszych uszach i godziny, które nam Pan poświęca, abyśmy wracali do zdrowia.  Jest Pan najfajniejszym Profesorem od uszu!!!”.

"Dzieci są tak bezbronne, a jednocześnie potrafią być tak naturalnie wdzięczne. Dlatego ze wszystkich nagród i wyróżnień – a otrzymałem już ich ponad dwieście – to właśnie Order Uśmiechu cenię sobie wyjątkowo. Zawsze starałem się, by kierowany przeze mnie Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, w którym – jak w każdym szpitalu – trzeba nieraz wykonywać niezbyt przyjemne zabiegi czy badania, był dla najmłodszych Pacjentów przyjaznym miejscem. Bym ja sam nie był dla nich nieznajomym w białym fartuchu, ale doktorem, na uśmiech którego zawsze mogą liczyć. Ogromnie się więc cieszę, że dzieci – typując mnie do Odznaczenia – ten uśmiech odwzajemniły. Dziękuję im za to z całego serca i tym samym wsparły naszą wielką ideę leczenia wad słuchu." – powiedział prof. Skarżyński.

Nadaniu tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu profesorowi Skarżyńskiemu towarzyszył piknik rodzinny z licznymi atrakcjami dla najmłodszych: eksperymenty z zakresu fizyki i chemii, pokazy starych rzemiosł, stanowisko pokazowe pojazdów i sprzętu policyjnego, strażackiego i wojskowego, zabawy ruchowe, konkury i quizy z nagrodami.
Atrakcjami muzycznymi był koncert: Majki Jeżowskiej – również Kawalera Orderu Uśmiechu oraz Zespołu „Gawęda”.

Źródło:

• instytut