Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

27-300, Lipsko, Huta 3

tel./fax: 48 377 10 26

E-mail: sosw_huta@poczta.onet.pl

140 Rocznica Urodzin Janusza Korczaka

J. Korczak

,,Poznaj siebie, zanim zechcesz dzieci poznać. – Zdaj sobie sprawę z tego, do czego sam jesteś zdolny, zanim dzieciom poczniesz wykreślać zakres ich praw i obowiązków – Ze wszystkich sam jesteś dzieckiem, które musisz poznać, wychować i wykształcić przede wszystkim.''

Janusz Korczak

J. Korczak

22 lipca 1878 lub 1879 roku w rodzinie Józefa i Cecylii Goldszmit w Warszawie urodził się Janusz Korczak (właściwie Henryk Goldszmit) - wybitny pedagog, pediatra, pisarz, major Wojska Polskiego, dyplomowany lekarz, działacz społeczny i charytatywny. Janusz Korczak był współtwórcą i pierwszym dyrektorem Domu Sierot w Warszawie (1911-42) i sierocińca Nasz Dom, w których wprowadził system wychowania łączący zasadę kierowania dziećmi z zasadą ich samodzielności. Janusz Korczak należał do obrońców praw dzieci. Był popularyzatorem problematyki pedagogicznej. Pisał utwory dla dzieci (,,Król Maciuś Pierwszy''), powieści społeczne, prace pedagogiczne (Jak kochać dziecko) . Przebywając na terenie getta warszawskiego prowadził ,,Pamiętnik''. Od początku okupacji hitlerowskiej Janusz Korczak usilnie zabiegał o pomoc, dary, wsparcie dla dzieci. Odrzucał każdą ofertę ratowania własnego życia, ponieważ nie wyobrażał sobie, aby mógł opuścić swoje sieroty. 5 lub 6 sierpnia 1942 roku zginął razem ze swoimi podopiecznymi, asystentami i swoją oddaną współpracownicą Stefanią Wilczyńską w obozie zagłady w Treblince. Świadkiem przemarszu Janusza Korczaka i dzieci na Umschlagplatz był, m.in. Emanuel Ringelblum, który wspominał: ,,To nie był marsz do wagonów, to był zorganizowany milczący protest przeciwko morderstwu! (...) Dzieci szły czwórkami. Na przedzie Korczak; patrzył prosto przed siebie i po obu stronach trzymał za rękę dziecko''.

Treblinka

Symboliczny kamień upamiętniający Janusza Korczaka i dzieci znajduje się na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

 

Szczegółowa biografia Janusza Korczaka: http://2012korczak.pl

Autor: admin