"Baśń o dwunastu miesiącach" Janina Porazińska

Baśń o dwunastu miesiącach

Jak mierzymy czas?

Dlaczego jest to potrzebne?

Podczas zajęć bibliotecznych uczniowie wysłuchali „Baśni o 12 miesiącach” Janiny Porazińskiej (Dama Orderu Uśmiechu), następnie wypowiadali się na temat na temat opowiadania. Omówili charakterystyczne cechy odpowiadające poszczególnym miesiącom.

W części warsztatowej omawiane były zasad działania zgromadzonych zegarów, ustalano kolejność miesięcy, dzielenie na miesiące cieplejsze, chłodniejsze, dobieranie kolorów do pór roku, sylaby rytmiczne, gestem oraz ruchem proste rytmy i wzory rytmiczne.

Chłopcy reagowali ruchem na puls rytmiczny i jego zmiany, zmiany tempa, metrum i dynamiki, przypomnieli kolejność dni tygodnia i miesięcy. Wypowiadali się na temat kalendarzy oraz konieczności odmierzania czasu, układali puzzle związane z porami roku.

A. Rusiecka