Lepsze Jutro

kałków

W dniach 3 - 7 września 17 wychowanków naszej placówki, wraz z opiekunami uczestniczyło w projekcie współfinansowanym przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, realizowanym w Kałkowie Godowie. Zadaniem projektu było: "organizowanie regionalnych imprez kulturalnych, sportowych, turystycznych i rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych wspierających ich aktywność w tych dziedzinach".

Sanktuarium Matki Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie Godowie należy do najmłodszych tego typu miejsc w województwie świętokrzyskim. Powstało w latach 80-tych dwudziestego wieku. Ocecnie na rozległym terenie znajduje się wiele obiektów, w tym Kościół, Dom Pielgrzyma, Dom Jana Pawła II, Dom Panoramy Świętokrzyskiej, Dom Męki Pańskiej. Wybudowano też Drogę Krzyżową, które stacje stoją przy Drodze Martylologii Ludu Świętokrzyskiego, prowadzącej do wielkiej, wzniesionej z kamienia i betonu Góry Męki Pańskiej, Golgoty. Z jej szczytu można podziwiać panoramę Pasma Świetokrzyskiego z widokiem na Święty Krzyż.
Co roku to miejsce odwiedza kilkaset tysięcy pielgrzymów z Polski, Litwy, Białorusi. I my byliśmy tam już wiele razy i ciągle chcielibyśmy tam wracać, chociaż w Kałkowie nie ma już naszego Przyjaciela - ks. Czesława Wali - Kawalera Orderu Uśmiechu.

W czasie 5 dniowego pobytu w Kałkowie Godowie organizowane były bardzo ciekawe zajęcia warsztatowe:

• warsztat umiejętności savoir vivre,
  • warsztat organizacji czasu wolnego,
  • warsztat w zakresie zaradności osobistej,
    oraz cieszące się dużym zainteresowaniem i przynoszące uczestnikom wiele radości
  • warsztaty artystyczne w zakresie form muzycznych.

Do wszystkich prac nasi wychowankowie podeszli z ogromnym zaangażowaniem. A efekty - wspaniałe. Razem z nami w realizacji projektu uczestniczyli wychowankowie Domu Matki i Dziecka w Jasieńcu Iłżeckim, można było więc zawierać nowe przyjaźnie i znajomości.

W czasie pobytu w Kałkowie nasze dzieci wzięły udział w Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych "Golgata Świętokrzyska 2015", której celem była popularyzacja sportu wśród osób niepełnosprawnych, jako jednej z metod uzyskiwania większej sprawności fizycznej niezbędnej w życiu codziennym. Nasi reprezentanci odnieśli sukces w tej sportowej rywalizacji. Zdobyli 3 miejsce na 21 drużyn z różnych placówek. Pokazali się z jak najlepszej strony.

W ramach warsztatu umiejętności społecznych uczestniczyliśmy w wycieczce do Wąchocka znanego nie tylko z popularnych kawałów, ale również z pięknego zalewu, Opactwa Cystersów...
Wspaniale bawiliśmy się w pięknym Ośrodku Rekreacyjno-Sportowym. Staraliśmy się skorzystać ze wszystkich dostępnych urządzeń. Bawiliśmy się świetnie.
Po tak aktywnym wypoczynku ogromną radość sprawił nam udział w koncercie zespołu "Lemon". Było super.

7 września, w dniu zakończenia projektu, odbył  się festiwal piosenki, można było obejrzeć wystawę wszystkich prac wykonanych w ramach warsztatów, no i oczywiście podsumowanie: pamiątkowe dyplomy dla uczestników. Pieć dni spędzonych w Kałkowie to dni pełnych wrażeń, radości i uśmiechu.
Mamy nadzieję, że będziemy mogli jeszcze kiedyś tam wrócić.