„ARS, czyli jak dbać o miłość?”

ASR

Wszyscy wiedzą jak trudno rozmawiać z młodzieżą o alkoholu czy narkotykach.
Przekonać, że picie alkoholu czy palenie papierosów może negatywnie wpływać na zdrowie nie tylko ich, ale również na zdrowie ich dzieci, o których jeszcze nawet nie myślą. Starając się wesprzeć nauczycieli w tym trudnym zadaniu Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje przygotowany przez dr Krzysztofa Wojcieszka, program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?”. Wyjątkowość tego programu polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień.

W programie nie tylko skupiono się na negatywnych skutkach zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, ale również na wartościach uznawanych przez młodych ludzi za ważne, takich jak miłość, rodzina, bezpieczeństwo i o tym jak nadużywanie tych substancji może negatywnie wpływać na te wartości. Nasz Ośrodek po raz drugi przystąpił do tego programu, współpracując z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Lipsku, która udostępniła materiały pokazowe w postaci alkogogli i narkogogli. Dla lepszego zrozumienia i zobrazowania tematyki uczniowie klasy siódmej szkoły podstawowej mieli możliwość założenia alkogogli i narkogogli, co wiązało się także z wykonaniem prostych zadań.
Uczniowie wypełniając ćwiczenia mogli przekonać się, w jaki sposób alkoholowe
i narkotykowe zamroczenie zawęża pole widzenia, zaburza równowagę, a także obniża zdolności motoryczne. Zajęcia te miały uświadomić młodzieży, że alkohol i narkotyki działają na nasze zmysły i wykonywanie pozornie prostych czynności staje się o wiele trudniejsze.

I. Węgłowska, E. Przydatek