Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

27-300, Lipsko, Huta 3

tel./fax: 48 377 10 26

E-mail: sosw_huta@poczta.onet.pl

Arkady Fiedler "Dywizjon 303"

Dywizjon 303

Wybitny pisarz i podróżnik Arkady Fiedler ur. 28.11.1894 r. w Poznaniu - zm. 7.03.1985 r. w Puszczykowie. Był synem Antoniego Fiedlera, znanego poznańskiego poligrafa i wydawcy. On to właśnie ukształtował osobowość młodego Arkadego, rozbudził w nim namiętne zainteresowanie przyrodą. 

W 1969 r.  otrzymał najsympatyczniejsze odznaczenie - Order Uśmiechu. W 1974 r. pisarz zachęcony namowami czytelników stworzył wraz z rodziną prywatne muzeum podróżniczych pamiątek w swym puszczykowskim domu.  

Arkady Fiedler napisał 32 książki - wydawane w Polsce i zagranicą w 23 najważniejszych językach świata w przeszło 10-milionowym nakładzie. 1,5 miliona przypada na "Dywizjon 303".

O powodzie i okolicznościach napisania książki o polskich lotnikach sam autor mówi: „Gdy we wrześniu 1940 roku zameldowałem się w Londynie u generała Władysława Sikorskiego, głównodowodzącego Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii, zdziwiłem się, że żaden z licznych na Wyspie literatów polskich nie wpadł dotychczas na pomysł ujęcia piórem rewelacyjnych wyczynów polskich lotników z Dywizjonu 303, o których tyle hymnów pochwalnych właśnie pisano w prasie angielskiej. Generał Sikorski z serdeczną ochotą dał mi rozkaz napisania szerszej relacji o akcji Dywizjonu 303 i skierował mnie na lotnisko w Northolt pod Londynem, gdzie Dywizjon stacjonował. Zaprzyjaźniwszy się łatwo z całym dywizjonem, zarówno z myśliwcami jak mechanikami, skwapliwie zabrałem się do pracy…"

Spitfire

Zebrany materiał posłużył mu do napisania słynnej książki o ich losach pt. "Dywizjon 303". Po wysłuchaniu fragmentów książki „Dywizjon 303”, rozmawiali na temat udziału polskich pilotów w bitwie o Anglię, rodzaju samolotów (rozpiętość skrzydeł, rodzaj silnika, spalanie, maks. prędkość) następnie z pomocą nauczycieli wykonali modele samolotów z papieru.

Dywizjon 303

  „Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”

– powiedział Winston Churchill o lotnikach po bitwie o Anglię (dotyczyły te słowa również polskich pilotów).

Podczas zajęć uczniowie wypowiadali się na temat pierwszych projektów maszyn latających m.in. projektu Leonarda da Vinci, przypominali informacje z mitu o Ikarze i Dedalu, którzy próbowali naśladować ptaki, o tym na jakich zasadach unosi się balon.

A. Rusiecka

Autor: admin