"Dom spokojnej książki"

Dom Spokojnej Książki

W dniu 13 czerwca 2022 roku siedemnaścioro wychowanków biorących udział w konkursie plastycznym “Książka moim przyjacielem” wraz z opiekunami odwiedziło “Dom Spokojnej Książki” w Rżuchowie. Jedyne w Polsce muzeum książki znajduje się tuż obok Ostrowca Świętokrzyskiego, w starej, ale bardzo klimatycznej stodole. Jak mówi założyciel i pomysłodawca pan Piotr Kogut jest to miejsce, gdzie książki stare, przeczytane wzdłuż i wszerz, porzucone i niechciane znalazły bezpieczne schronienie. Księgozbiór stale się rozrasta, gdyż trafiają tam książki z różnych stron Polski i świata bez względu na wiek, stan i rodzaj.

Pan Piotr zdradził nam kilka ciekawostek związanych z muzeum wysłużonych książek. Przygotował dla nas quizy, podczas których dowiedzieliśmy się jakie rozmiary mają największa i najmniejsza książka na świecie. Przeliczyliśmy w ilu językach napisane są książki w jego księgozbiorze. Mogliśmy zwiedzić i poczuć magię tego miejsca. Dzieci w ramach podziękowań wręczyły założycielowi “Domu Spokojnej Książki” własnoręcznie wykonane koguciki oraz logo ośrodka. Aby uwiecznić nasze spotkania wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej. Na koniec Pan Piotr zorganizował dla nas ognisko, przy którym miło spędziliśmy czas. Mamy nadzieję, że wraz z nowym rokiem szkolnym znowu się spotkamy, tym razem na warsztatach z czerpania papieru.

A. Góralska

E. Sosnowska