Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

27-300, Lipsko, Huta 3

tel./fax: 48 377 10 26

E-mail: sosw_huta@poczta.onet.pl

Wakacyjne ABC - wakacyjnych przestróg ciąg dalszy

 Wakacyjne ABC

Warto pamiętać, że to, co dla dorosłych jest odruchowym zachowaniem – dla dziecka może być skomplikowaną czynnością.
Dziecko nie zawsze wie, jak zachować się na drodze i często reaguje zbyt emocjonalnie i gwałtownie, co może prowadzić do wypadku. Pierwszoklasista nie zawsze potrafi także przewidywać sytuacje, które mogą zdarzyć się na drodze, ma problemy z dokładnym określeniem odległości, dzielącej go od pojazdu, czy prędkości z jaką się porusza. Dzieci również same stwarzają zagrożenie, bawiąc się w pobliżu drogi i „wygłupiając” podczas drogi do szkoły. Dlatego też tak ważne jest, by od najmłodszych lat uczyć prawidłowych zachowań na drodze. Ta wiedza może uratować życie i zdrowie.

Policyjne statystyki pokazują, że rokrocznie spada liczba wypadków drogowych z udziałem uczniów klas podstawowych, to dowodzi, że edukowanie dzieci przynosi wymierne efekty – dzięki temu są one bezpieczniejsze i wiedzą, jak unikać zagrożeń.

Bezpieczne poruszanie się po drodze

Przepisy jasno określają, jak na drodze powinien zachowywać się pieszy. Uczestnik ruchu drogowego powinien je poznać, zanim wyruszy w drogę np. do szkoły czy ze szkoły. Oto kilka z nich:

  1. Dziecko do 7 roku życia musi poruszać się po drodze z osobą, która ma co najmniej 10 lat,ale kiedy skończy 7 latstaje się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego i może samodzielnie poruszać się po drodze.
  2. Pieszy może poruszać się jedynie po chodniku lub drodze dla pieszych. Jeśli ich nie ma – powinien korzystać z pobocza. W przypadku, gdy również nie ma pobocza, lub znajdują się na nim jakieś przeszkody (np. śnieg), pieszy może iść jezdnią, ale musi zajmować miejsce jak najbliżej jej krawędzi i ustępować miejsca nadjeżdżającym pojazdom.
  3. Idąc poboczem lub jezdnią pieszy ma obowiązek poruszać się lewą stroną drogi.

    Zawsze powinno się iść lewą stroną drogi,
    By widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka samochód.

     piesi na drodze

  4. Jeżeli piesi idą jezdnią, powinni poruszać się „gęsiego” – jeden za drugim. Dwóch pieszych może iść obok siebie, jedynie w przypadku, gdy jest to droga o małym natężeniu ruchu, a widoczność jest bardzo dobra.
  5. W razie braku pobocza lub chodnika pieszy może korzystać z drogi dla rowerów. Ma jednak wtedy obowiązek ustępować miejsca rowerowi (nie dotyczy to osób niepełnosprawnych).
  6. Kolumna pieszych w wieku do 10 lat obowiązkowo porusza się po chodniku. Gdy nie ma chodnika może iść poboczem, w przypadku jego braku – jezdnią. Po jezdni i poboczu porusza się lewą stroną drogi. Piesi w wieku do 10 lat mogą iść tylko dwójkami, pod nadzorem co najmniej jednej osoby pełnoletniej.
  7. Natomiast kolumna pieszych powyżej 10 lat, gdy nie ma chodnika, porusza się prawą stroną  jezdni i pobocza. Liczba pieszych którzy idą w kolumnie obok siebie nie może przekraczać czterech osób, pod warunkiem że kolumna nie zajmuje więcej niż połowy szerokości jezdni. Długość takiej kolumny nie może przekraczać 50 metrów, a odległość między kolumnami nie może być mniejsza niż 100 metrów (taka odległość pozwala na ewentualne wyprzedzenie przez pojazdy, które poruszają się po drodze).
  8. Kiedy widoczność jest ograniczona, pierwszy pieszy w kolumnie musi świecić w przód latarką o białym świetle, natomiast ostatni pieczy w kolumnie powinien świecić do tyłu latarką o świetle czerwonym. Ci piesi powinni też znajdować się po lewej stronie szyku, by wytyczać kierowcom granicę kolumny.
  9. Trzeba zaznaczyć, że w czasie mgły kolumna cywilów w ogóle nie może  poruszać się po jezdni.  
  10. Wyjątkowym miejscem jest strefa zamieszkania, oznaczona specjalnym znakiem. W tej strefie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami, może więc korzystać z całej szerokości drogi, czy przechodzić w dowolnym miejscu. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to miejsce wyłączone z ruchu pojazdów – należy zachowywać ostrożność.
    Strefa zamieszkania
    Strefa zamieszkania
    Koniec strefy zamieszkania
    Koniec strefy zamieszkania
  11. Dziecko w wieku do 15 lat poruszające się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych.
  12. Nigdy nie wolno wsiadać do samochodu obcej osoby, która proponuje podwiezienie, nawet jeśli osoba ta wydaje się miła i deklaruje, że zna Rodziców dziecka.

Pamiętaj!
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym osobę poruszającą się na rolkach obowiązują przepisy dotyczące ruchu pieszych, a nie rowerzystów.

 

Przechodzenie przez jezdnię

W związku z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym od 1 czerwca 2021 roku

pieszy ma pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na przejście (pasy, zebrę).

Pieszy zyskuje pierwszeństwo przed pojazdem (z wyłączeniem tramwaju) już w trakcie zbliżania się do przejścia dla pieszych. Wcześniej pierwszeństwo mieli tylko piesi znajdujący się już na przejściu.

Przechodzić przez jezdnię należy zawsze po przejściu dla pieszych – wtedy pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Przejścia dla pieszych są zawsze specjalnie oznaczone znakami i namalowanymi pasami na jezdni. Do przeciwległej krawędzi jezdni należy iść drogą najkrótszą prostopadle do osi jezdni. 

Oznaczenia przejścia dla pieszych:

 zebra

Zebra, pasy - oznaczenie przejścia dla pieszych na drodze
(znak poziomy)

 Przejście dla pieszych

Przejście dla pieszych
(znak pionowy)

 Uwaga dzieci

Przejście dla pieszych szczególnie uczęszczane przez dzieci
(znak pionowy)

Stosuje się w celu ostrzeżenia i poinformowania kierujących pojazdami o przejściu dla pieszych z którego korzystają zwłaszcza dzieci w wieku od 7 do 15 lat.

Przejście bez świateł

Przez ulicę przechodź żwawo
Spojrzyj w lewo, spojrzyj w prawo,
Potem jeszcze spojrzyj w lewo, by ci nic nie umknęło.
Kiedy na drodze pojawiasz się,
Pamiętaj zawsze ostrożnie zachowuj się!

Najważniejsze, każdy wie są zasady BHP.

Gdy sygnalizacji nie ma, trzeba samemu zdecydować, który moment jest najbezpieczniejszy i wtedy przejść przez jezdnię. Bezpiecznie zrobimy to trzymając się zasad przechodzenia przez jezdnię:

  1. Przed przejściem zatrzymaj się przed jezdnią. Nie stój na krawędzi chodnika.
  2. Spójrz w lewą stronę.
  3. Spójrz w prawą stronę.
  4. Ponownie popatrz w lewo.
  5. Jeśli nie nadjeżdża żaden pojazd, możesz przejść przez jezdnię.

PAMIĘTAJ!

Nie wchodź gwałtownie na jezdnię, jeśli coś zasłania Ci widoczność:

  • żywopłot,
  • zaparkowany samochód, autobus,

który zatrzymał się na przystanku.
Najpierw wyjrzyj zza przeszkody i upewnij się, czy nic nie jedzie.

Nie wchodź na drogę, jeśli do przejścia zbliża się pojazd, nawet jeśli porusza się wolno. Najpierw upewnij się, że zamierza się zatrzymać.

Nigdy nie przechodź przez drogę „z marszu”. Zwolnij przed przejściem i daj sobie czas na ocenę sytuacji na drodze. Aby być lepiej widocznym – możesz podnieść rękę.

Nigdy nie przechodź w miejscu, gdzie kierowcy nie spodziewają się pieszych, np. tam gdzie barierki oddzielają jezdnię od chodnika. Jeśli idziesz z rówieśnikami przerwij rozmowę i skup się zanim wejdziesz na jezdnię.

Szczególnie uważaj w czasie złej widoczności: deszczu, mgły oraz o zmroku. Kierowca wtedy także ma ograniczoną widoczność i później niż w słoneczny dzień zauważa pieszego.

Jeśli przechodzisz przez jezdnię dwupasmową zawsze upewnij się, czy przepuszczą cię samochody jadące po obydwu pasach.

Noś elementy odblaskowe na wierzchniej odzieży, w sposób widoczny dla kierowców.

W miesiącach jesienno-zimowych, w czasie gorszej widoczności, gdy szybciej zapada zmrok, osobom, które poruszają się pieszo poza obszarem zabudowanym zaleca się stosowanie specjalnych kamizelek odblaskowych i odblasków.

 

Kamizelka odblaskowa, odblaski a przepisy prawa

Od 2014 w Polsce obowiązek noszenia odblasków ma każdy pieszy, który po zmroku porusza się poza terenem zabudowanym. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Prawo nie definiuje wprost, jakiego typu odblaski powinniśmy wybierać – nie muszą to być więc kamizelki odblaskowe, choć warto je nosić, bo mają zdecydowanie największą powierzchnię odblaskową, dzięki czemu najłatwiej dostrzec je w ciemnościach.

A czy w mieście warto nosić odblaski i uczyć tego dzieci? Zdecydowanie tak. Po pierwsze dlatego, że tym samym przyzwyczajamy maluchy do dbania o własne bezpieczeństwo zawsze i wszędzie. Po drugie, w mieście również łatwo znaleźć miejsca, które nie są wystarczająco dobrze oświetlone. Jeśli do tego dodać na przykład deszcz, łatwo o sytuację, w której roztargniony kierowca nie dostrzeże dziecka na przejściu dla pieszych.

Widoczność na drodze

Pamiętaj! Bądź widoczny na drodze!

Aura na drodze wiele zmienia.
Mgła, śnieżyca,
deszcze, zmrok, burza,
Widoczność nam zaburza.
I właśnie dlatego szanowny kolego
Noś odblaski, a przekonasz się,
Że inni zawczasu zobaczą Cię.

Najważniejsze, każdy wie są zasady BHP!

 

Czego nie wolno pieszemu?

  1. Pieszy nie może przechodzić przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności np. w pobliżu zakrętów czy wierzchołków wzniesień, poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych.
  2. Nie może przebiegać przez jezdnie czy wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd,  czy wchodzić na jezdnię zza autobusu czy wysokiego samochodu.
  3. Dodatkowo od 1 czerwca 2021 roku nowo wprowadzone przepisy zabraniają pieszym, którzy wchodzą lub przechodzą przez jezdnię korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni i upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową. Chodzi o to, by piesi mogli ocenić możliwość bezpiecznego wejścia na jezdnię w czasie jej  pokonywania. 
    Słuchanie muzyki przez słuchawki albo korzystanie ze smartfonu na przejściu jest niedozwolone.

    Bez słuchawek, telefonu
    Wyostrzysz tylko zmysły swoje,
    I bezpiecznie przejdziesz na drugą stronę.
    Najważniejsze, każdy wie są zasady BHP!

  4. Wchodząc na jezdnię i przekraczając ją, pieszy musi bezwzględnie zachować szczególną ostrożność, co oznacza zwracanie uwagi na sygnały dawane przez kierowców i na sygnalizację świetlną oraz obserwować innych uczestników ruchu.
  5. Zgodnie z przepisami pieszy może wejść na jezdnię w miejscu dozwolonym, po wcześniejszym upewnieniu się, że jego wejście na jezdnię i jej opuszczenie nie utrudni ruchu drogowego.
  6. Jezdnię należy przekraczać pewnym, miarowym krokiem, bez wykonywania gwałtownych ruchów, zwalniania czy zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.

Nowe przepisy ruchu drogowego

 

W bardziej ruchliwych miejscach przejścia są wyposażone w sygnalizację świetlną.
Światła pokazują pieszemu moment, kiedy powinien przejść przez jezdnię.

Przejścia z sygnalizacją świetlną

Zmieniające się kolory świateł informują, kiedy można przejść przez drogę, a kiedy nie wolno.
Światła dla pieszych są w dwóch kolorach:

  • zielonym
  • czerwonym

O zmianie światła na czerwone ostrzega migające światło zielone.

Światło czerwone 

światło czerwone

STOP! 

Nie można wejść na jezdnię!

 Światło zielone

światło zielone

IDŹ!

Można wejść na jezdnię!

Mimo, że światła pokazują, kiedy przejść przez drogę, trzeba przestrzegać kilka zasad:

  • Czekając na zapalenie się światła zielonego nie można stać blisko krawędzi chodnika.
  • Po zapaleniu się zielonego światła nie należy od razu wchodzić na jezdnię.
  • Należy upewnić się, że wszystkie pojazdy zjechały z przejścia dla pieszych.
  • Przez drogę nie wolno przebiegać ani zatrzymywać się na niej.
  • Należy przechodzić szybkim, zdecydowanym krokiem.
  • Nie wolno wchodzić na przejście dla pieszych, gdy miga światło zielone lub gdy dopiero włączyło się światło czerwone.

W Polsce sygnalizacja świetlna dla pieszych jest dwukolorowa: czerwona i zielona. Funkcję żółtego sygnału świetlnego pełni pulsujące zielone światło, które informuje o rychłej zmianie na czerwone.

Dziecko jako pasażer

Nie każde dziecko dociera do szkoły pieszo. Dotyczy to też wyjazdów wakacyjnych (np. na obóz, kolonie). Część uczniów korzysta z komunikacji miejskiej, busa szkolnego lub jest przywożona do szkoły przez Rodziców bądź Opiekunów. Korzystając z autobusu uczeń powinien wiedzieć, że:

  • Na przystanku należy spokojnie czekać na przyjazd pojazdu. Bieganie, popychanie się może zakończyć się nieszczęśliwym wypadkiem.
  • Trzeba zachowywać bezpieczną odległość od krawędzi jezdni. Gdy bus czy autobus  podjeżdża do przystanku należy poczekać, aż całkowicie się zatrzyma. Dopiero wtedy można zbliżyć się i wsiąść do niego.
  • Do pojazdu powinno się wsiadać kulturalnie – nie należy przepychać się. Trzeba spokojnie zająć miejsce, nie biegać i nie krzyczeć. Jeśli bus/autobus już podjechał na przystanek – lepiej się na niego spóźnić niż przebiegać przez jezdnię, nie zachowując podstawowych zasad bezpieczeństwa.
  • Powinno się zachowywać ostrożność przy wysiadaniu z pojazdu. Nie należy zbiegać po schodach, dobrze jest trzymać się barierki. Należy szczególnie uważać w zimie, gdy jest ślisko. Nie wolno przechodzić bezpośrednio przed lub za pojazdem, gdyż jest się niewidocznym dla kierowcy tego pojazdu. Nie wolno również wchodzić na jezdnię zza autobusu czy busa.

Nie ma znaczenia, czy podróż samochodem jest długa, czy też trwa kilka minut – zawsze trzeba przestrzegać przepisów prawa, które gwarantują dziecku bezpieczeństwo:

  • Dziecko powinno mieć zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa. Dzieci, które nie osiągnęły jeszcze 12 lat i nie przekroczyły 150 cm wzrostu powinny siedzieć na specjalnym podwyższeniu (siedzisku), dzięki któremu można prawidłowo zapiąć im pasy.
  • Na przednim siedzeniu samochodu dziecko poniżej 12 roku życia może być przewożone tylko w foteliku ochronnym.
  • Dziecko powinno wysiadać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nigdy od strony jezdni. Wysiadając z samochodu powinno upewnić się, czy otwarcie drzwi pojazdu nie spowoduje niebezpieczeństwa.

Dziecko powinno wiedzieć, że w czasie jazdy nie należy rozpraszać uwagi osoby kierującej pojazdem. Warto przypominać Rodzicom, by prowadząc samochód, w którym znajduje się dziecko, zachowywali szczególną ostrożność.

 

Bezpieczna jazda na rowerze

Dzieci uczestniczą w ruchu drogowym nie tylko jako piesi czy pasażerowie, ale także jako rowerzyści.

Jeżdżenie na rowerze jest dla nich świetną zabawą, trzeba jednak pamiętać, że:

  • do 10 roku życia dziecko może poruszać się rowerem po drodze publicznej tylko pod opieką osoby dorosłej. Dopiero po ukończeniu 10 lat będzie mogło ubiegać się o kartę rowerową.
  • Każdy rower, zarówno osoby dorosłej, jak też dziecka, powinien być prawidłowo wyposażony. Obowiązkowo rower powinien posiadać: światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, z tyłu - jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec (nożny lub ręczny), dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym tonie.
  • Aby być lepiej widocznym na drodze, oprócz obowiązkowego oświetlenia roweru, warto stosować dodatkowo naklejki odblaskowe na rower. Można użyć także specjalnych odblaskowych opasek lub przypinek do ubrania i tornistra (plecaka) lub też kupić strój odbijający światło reflektorów.
  • Dziecko zawsze powinno zakładać kask. Podczas upadku, poza kolanami i łokciami na urazy najbardziej narażona jest głowa. Mówi się, że kask dla rowerzysty jest tym, czym pasy bezpieczeństwa dla kierowcy samochodu. Warto również, by dziecko, które dopiero uczy się jazdy na rowerze, zaopatrzyć w ochraniacze: nałokietniki, nakolanniki i rękawiczki rowerowe.

 Kask dla rowerzysty

Kask, nałokietniki, nakolanniki
Zabezpieczą Cię,
Gdy z roweru czy hulajnogi wywalisz się.
Ochraniacze cudownie zadbają o Twoje ciało,
By przy upadku jak najmniej ucierpiało.

Zawsze kontroluj sprawność roweru,
By szczęśliwie dotrzeć do celu.
Zadbaj o światła,
Włącz je po zmroku,
By inni też mieli Cię na oku.

Najważniejsze, każdy wie są zasady BHP!

 

Młody rowerzysta
powinień znać także zasady prawidłowej jazdy na rowerze:

  • Do jazdy na rowerze przeznaczona jest przede wszystkim droga rowerowa, a także specjalnie wydzielone na jezdni pasy rowerowe. W razie ich braku można poruszać się prawą stroną pobocza lub jezdni.
    Droga dla rowerów
  • Mały rowerzysta (do 10 tego roku życia) może jednak wraz z opiekunem poruszać się po chodniku, pamiętając, że pierwszeństwo mają tutaj piesi.
  • Podczas złych warunków atmosferycznych zagrażających bezpieczeństwu (ulewny deszcz, śnieg, lód, mgła, bardzo silny wiatr) dopuszcza się jazdę rowerzysty chodnikiem.
  • Rowerzyści mają pierwszeństwo dopiero po wjechaniu na przejazd. Pierwszeństwa nie mają rowerzyści wjeżdżający na jezdnie. Tu nadal, jak dotychczas w mocy pozostaje np. 27 mówiący: „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwo rowerowi znajdującemu się na przejeździe.”
  • Zamiar skrętu należy sygnalizować ręką.
  • Przed wykonaniem skrętu, trzeba upewnić się, czy z tyłu nie nadjeżdża samochód.
  • Przepisy zezwalają rowerzystom na jazdę obok siebie, o ile nie utrudniają ruchu samochodom. Gdy jazda odbywa się po wąskiej, ruchliwej drodze, należy poruszać się w linii.
  • Nie można chwytać się żadnych pojazdów. Rowerzysta powinien trzymać przynajmniej jedną rękę na kierownicy oraz nogi na pedałach lub podnóżkach.

 

Rowerzysta powinien znać te znaki:

  Droga dla rowerów
  Droga dla rowerów i pieszych
  Koniec drogi dla rowerów
  Przejazd dla rowerzystów
 

Przejazd dla rowerzystów i przejście dla pieszych

 Bezpieczna jazda na rolkach, wrotkach
i deskorolkach oraz urządzeniach wspomagających ruch

Urządzenia wspomagające ruch (UWR) to nic innego jak sprzęt sportowo-rekreacyjny, który wymaga pozycji stojącej i napędzany jest siłą mięśni są to np. rolki, wrotki, deskorolka i hulajnoga bez silnika elektrycznego.
Korzystanie z tych środków transportu nie wymaga żadnych uprawnień i nie jest ograniczone wiekowo.
W myśl nowych przepisów obowiązujących od 20 maja 2021 roku osoby poruszające się przy użyciu urządzeń wspomagających ruch posiadają status uczestników ruchu drogowego i mogą korzystać z:

  • chodnika (z prędkością pieszego),
  • drogi dla pieszych
    lub
  • drogi dla rowerów.

W tej sytuacji obowiązuje ich ruch prawostronny i mają obowiązek:

  • Poruszać się z prędkością zapewniającą panowanie nad tym urządzeniem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa.
  • Przy wymijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu.
  • Przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody.
  • Przed wyprzedzaniem upewnić się, czy ma dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu.
  • Zbliżając się do przejścia dla pieszych, zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa znajdującemu się na przejściu.

Czego nie wolno robić na UWR takkich jak: rolkach, wrotkach i desce?

  • Poruszania się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie jak alkohol.
  • Przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.
  • Ciągnięcia pojazdu lub ładunku.
  • Czepiania się pojazdów.
  • Poruszania się tyłem.

Bezpieczna jazda na hulajnodze elektrycznej
oraz urządzeniach transportu osobistego takimi jak: deskorolka elektryczna, motocykl

Urządzenie transportu osobistegoto pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

  • Uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną/ deskorolką elektryczną
    • Hulajnogę elektryczną moją prowadzić osoby w wieku powyżej 10 roku życia.
    • W przedziale wiekowym od 10 do 18 lat obecnie kierowcy muszą  posiadać takie same uprawnienia, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM,A1,B1 lub T.
    • Wymagania te nie dotyczą osób powyżej 18 roku życia. 
  • Hulajnoga elektryczna/deskorolka elektryczna i dzieci
    • Poruszanie się hulajnogą elektryczną/deskorolką elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej.
    • Mogą z niej korzystać jedynie w strefie zamieszkania i to pod okiem osoby dorosłej.
  •  Gdzie można jeździeć hulajnogą elektryczną/deskorolką elektryczną według nowych przepisów Prawa drogowego?
    1. Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni lub pasa ruchu dla rowerów z prędkością dopuszczalną 20km/h. Gdy brakuje drogi lub pasa dla rowerów, może skorzystać z drogi, po której ruch pojazdów jest ograniczony do 30km/h, ale osoba poruszająca się na hulajnodze elektrycznej może jechać maksymalnie 20km/h.
    2. Kierujący elektryczną hulajnogą może skorzystać z chodnika jeżeli brakuje wydzielonej trasy dla rowerów oraz drogi z ograniczeniem 30km/h. Podczas korzystania zchodnika prędkość poruszania się hulajnogi elektrycznej musi być zbliżona do prędkości pieszego około 6 -7km/h czyli tyle ile wynosi szybki chód czy wolny bieg. Musi przy tym pamiętać, aby:
      • Jechać z prędkością zbliżoną do ruchu pieszego,
      • Zachować szczególną ostrożność,
      • Ustępować pierwszeństwa osobom pieszym i nie utrudniać im ruchu.

Jadąc na wrotkach, rolkach czy deskorolce,
Gdy musisz skorzystać z chodnika kolego
Pamiętaj dbaj o bezpieczeństwo pieszego,
Bo wkraczasz na teren jego.  


Nowe przepisy wprowadzą pierwszeństwo pieszego w stosunku do kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego poruszającego się po części infrastruktury przeznaczonej dla ruchu pieszych. Kierującymi tymi pojazdami będą zobowiązani do ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu.

  • Czego nie wolno podczas jazdy na hulajnodze elektrycznej i na urządzeniach transportu osobistego? 
    Nowe przepisy zabraniają:
    • jeździć w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie jak alkohol,
    • przewozić innych osób, zwierząt i przedmiotów,
    • przejeżdżania przez przejście dla pieszych,
    • ciągnięcia lub holowania innych pojazdów lub osób poruszających się np. na rolkach, wrotkach czy desce,
    • czepiać się innych pojazdów.

Hulajnogi elektryczne. Co wolno? Czego nie wolno?

 

Bibliografia:

  • Akty prawne: Ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Dz.U. z 2021 r. poz.720
  • Tekst wierszy autorstwa Edyty Przydatek

Życzę Wam bezpiecznej i przyjemnej jazdy!

Edyta Przydatek - pedagog szkolny

 

Autor: admin