Wspieranie rozwoju dziecka w różnych sferach - zajęcia z psychologiem

Wspieranie rozwoju dziecka

Zajęcia z psychologiem koncentrują się na wspieraniu rozwoju dziecka w różnych sferach. Szczególnie ważne jest stymulowanie procesów poznawczych: uwagi, spostrzegawczości, pamięci, logicznego myślenia. Istotne jest również rozwijanie percepcji wzrokowej, słuchowej oraz usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zajęcia mają także na celu doskonalenie motoryki małej i dużej, grafomotoryki oraz kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała, w kierunkach i przestrzeni. Niezwykle istotnym elementem jest rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i stymulowanie rozwoju społeczno-emocjonalnego: nauka czekania, współpracy, przestrzegania zasad. Szczególnie ważne są ćwiczenia polegające na rozpoznawaniu i nazywaniu emocji oraz wspólne naśladowanie uczuć poprzez mimikę.

Metody pracy dobierane są do potencjalnych możliwości dziecka i jego indywidualnych potrzeb. Podczas zajęć stosujemy różne pomoc terapeutyczne, by proponowane ćwiczenia były ciekawe dla dzieci. Takie działania sprzyjają przyswajaniu nowych umiejętności oraz wzmacniają motywację do rozwijania nabytych już zdolności. Niezbędne jest utworzenie takich warunków, aby dziecko mogło jak najpełniej wykorzystać swój potencjał rozwojowy.

Autor: Dżesika Kosno