Stymulowanie rozwoju psychoruchowego dziecka - zajęcia z pedagogiem

Stymulowanie rozwoju psychoruchowego

Zajęcia z pedagogiem odbywające się w ramach wczesnego wspomagania mają na celu stymulowanie rozwoju psychoruchowego  dziecka. Koncentrują się one na rozwijaniu percepcji wzrokowej i słuchowej, usprawnianiu orientacji w schemacie ciała i przestrzeni, koordynacji wzrokowo – ruchowej. Bardzo istotnym ich celem jest również usprawnianie funkcji poznawczych – myślenia, pamięci i uwagi, a także motoryki dużej, małej oraz manipulacji. Staramy się ponadto rozbudzać w naszych podopiecznych motywację do komunikowania się, poszerzać zakres oraz jakość komunikacji.

Ważnym aspektem tej terapii jest stymulowanie rozwoju społeczno-emocjonalnego dzieci: nauka umiejętności wspólnej zabawy i pracy, usprawnianie samoobsługi czy modelowanie oczekiwanych zachowań w różnych sytuacjach społecznych oraz sposobów wyrażania emocji.

Autor: Karolina Figura