Z legendą przez Polskę

Projekt edukacyjny

W naszym Ośrodku odbyło się wyjątkowe wydarzenie - realizowaliśmy projekt edukacyjny „Przez Polskę z legendą”.

Legendy polskie stanowiły atrakcyjną, literacką formą przybliżania dziejów Polski i ciekawostek geograficznych, oraz dającą fundament do kształtowania patriotyzmu. Dzieci poznawały treść legend polskich, zdobywając wiedzę na temat początków i dawnych dziejów Poznania, Krakowa, Gniezna czy Warszawy. Wśród poznawanych legend znalazły się te popularne oraz mniej znane, między innymi: „Smok Wawelski”, „Legenda o Popielu”, „Poznańskie koziołki”, „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie”, „Pan Twardowski”.

Zadaniem wychowanków było wcześniejsze zapoznanie się z wybrana legendą i wykonanie wspólnego plakatu. Kolejnym etapem były konkurs miedzy grupami wychowawczymi- m.in. układanie puzzli na czas, rozwiązywanie rebusów i haseł związanych z legendami, wyścigi do gniazd, taniec z balonami. Na koniec odbyła się zabawa król i królowa przy której wszyscy dobrze się bawili. Główne cele projektu  takie jak: propagowanie czytelnictwa, integracja zespołu, uświadamianie czytelników o ich pozytywnym efekcie kontaktu z książką, zostały osiągnięte.

Autor: A. Rusiecka