2018 Rok Ireny Sendlerowej

2018

Na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka Sejm RP ustanowił Irenę Sendlerową Patronem Roku 2018.

Jest to postać niezwykła, która mimo zakazu władz okupacyjnych dotyczącego udzielania pomocy społeczności żydowskiej spieszyła z pomocą potrzebującym, zwłaszcza dzieciom. Codziennie ryzykowała życie. Wraz z grupą zaufanych ludzi, łączniczek, dzięki pomocy finansowej Rady Pomocy Żydom „Żegota” uratowała z warszawskiego getta około 2500 dzieci.

Po wojnie dalej angażowała się w działanie społeczne i edukacyjne, pracowała na rzecz dzieci. Dane jej było doświadczyć równie ciężkich jak ze strony gestapo prześladowań komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa.

W czasach PRL zupełnie o niej zapomniano. Dopiero 20 lat po wojnie, w 1965 roku jerozolimski Instytut Yad Vashem przyznał Sendlerowej tytuł Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Odebrała go dopiero w 1983 r., gdy dostała paszport, którego wcześniej jej odmawiano.

Na sławę i uznanie swoich zasług Irena Sendlerowa musiała czekać kolejnych 30 lat. Dopiero w 1999 r. zrobiło się o niej głośno, gdy uczennice ze Stanu Kansas wystawiły sztukę teatralną „Życie w słoiku” napisaną przez ich nauczyciela Normana Conarda. Była to opowieść o kobiecie, która w czasie wojny ratowała z getta żydowskie dzieci. Sztuka stała się bardzo popularna nie tylko w USA, ale i w Polsce. Irena Sendlerowa miała 89 lat, gdy udzieliła pierwszego wywiadu telewizyjnego. W prasie pojawiły się artykuły i wywiady. Dostała przepiękny list od Jana Pawła II.

Jednym z najbardziej radosnych dni dla Ireny Sendlerowej był ten, kiedy otrzymała Order Uśmiechu. Została najstarszym Kawalerem Orderu Uśmiechu. Jak sama mówiła Order od dzieci był dla niej największym szczęściem jakie ją spotkało.

W lutym w związku ze 108 rocznicą urodzin Ireny Sendlerowej odbyła się w naszym Ośrodku uroczysta inauguracja obchodów Patrona Roku 2018. Pan Dyrektor gorąco podziękował wszystkim, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowaniu tej niezwykłej uroczystości.

Jako Kawaler Orderu Uśmiechu Irena Sendlerowa jest też Patronem naszej placówki, dlatego na rok 2018 przewidzieliśmy szereg działań upamiętniających tę niezwykła postać.