Trening uwagi słuchowej wg. metody A. A. TOMATISA w naszej placówce

ucho

Ucho to coś więcej niż tylko narząd słuchu!!!

Stymulacja audio-psycho-lingwistyczna metodą A. A. Tomatisa stosowana w naszym Ośrodku to metoda wspomagająca i otwierająca nowe możliwości.

Celem zajęć jest wspomaganie rozwoju uczniów poprzez usprawnianie czynnego słuchania tj. uwagi słuchowej i lateralizacji słuchowej. Trening usprawnia słuchanie receptywne, ekspresyjne, podnosi poziom energii, pobudza dziecko do efektywniejszego, szeroko ujmowanego działania.

Stosowanie metody Tomatisa skierowane jest na wyeliminowanie tych przyczyn problemów, które wynikają z zaburzeń uwagi słuchowej, bo to one zakłócają całą gamę procesów poznawczych. Skorygowanie jej otwiera jedną z zamkniętych dróg radzenia sobie z problemem, można również korzystać z niej jako z drogi pośredniej w celu kompensowania innych zaburzonych funkcji.

Metoda obejmuje diagnozę oraz terapię z wykorzystaniem materiału dźwiękowego.

Trening uwagi słuchowej to zazwyczaj od 60 do 120 seansów 30 minutowych przeprowadzanych w trzech sesjach, między którymi stosowane są przerwy. Codzienny seans trwa dwie godziny, podczas którego wykorzystuje się cztery nagrania muzyczne. Każdy uczestnik ma zapewniony indywidualny odbiór materiału dźwiękowego przez słuchawki (muzyka instrumentalna zaczerpnięta z utworów Mozarta, muzykę wokalną z chorałów gregoriańskich) odpowiednio przetworzonego przez urządzenie zwane „elektronicznym uchem”.

Pozwala ono ćwiczyć mięśnie ucha środkowego poprzez powodowanie ich skurczu i relaksacji. Dźwięki te są odpowiednio modyfikowane w zależności od indywidualnych wymogów i potrzeb. Mogą one zarówno stymulować funkcje organizmu, jak i pomóc w relaksacji osobie słuchającej. Ćwiczenia stymulują centralny system nerwowy a zwłaszcza te ośrodki kory mózgowej, które odpowiadają za sprawne funkcjonowanie naszego organizmu i są centrum procesów myślenia.

Terapia metodą Tomatisa jest długotrwała - systematyczny i długotrwały trening słuchowy jest potrzebny by mózg mógł się przestawić i uznać nową sytuację za coś stałego, za kanał z którego może korzystać w sposób ciągły. Przerwy w terapii to czas na stabilizację uruchomionych dla mózgu możliwości.

Terapia jest przyjemna. Podczas zajęć wykorzystywane są zabawki, pomoce edukacyjne będące na wyposażeniu sali logopedycznej. Dzieci mogą w tym czasie rysować, układać puzzle albo po prostu spać.

Naszym celem jest poprawa funkcjonowania dziecka

w środowisku szkolnym i pozaszkolnym.

I. Bogudzińska