Socjoterapia

uczucia

Socjoterapia to bezpośrednia forma pomocy, którą adresuje się zwykle do dzieci i młodzieży z zaburzeniami zachowania. Są to spotkania grupowe, które służą realizacji celów terapeutycznych, edukacyjnych i rozwojowych. Jest sposobem udzielania pomocy dzieciom i młodzieży z przejawami nieprzystosowania społecznego i zachowującym się kłopotliwie.

Jedną z form pomocy psychologicznej uczniom przejawiającym różnego rodzaju trudności w zachowaniu są grupy socjoterapeutyczne, w których największą wartość stanowi terapia grupowa, jako sprawdzony i skuteczny sposób przywracania normalnych stosunków jednostki z otoczeniem. Poprzez grupę terapeutyczną jej uczestnicy rozwijają zdolność radzenia sobie z problemami emocjonalnymi, związanymi z zachowaniem, kontaktami społecznymi oraz problemami dotyczącymi rozwoju.

Głównym celem zajęć socjoterapeutycznych jest stworzenie wychowankom okazji do przeżywania pozytywnych doświadczeń społecznych oraz wzmocnienie ich poczucia własnej wartości i samooceny.

Agnieszka Gozdur