Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

27-300, Lipsko, Huta 3

tel./fax: 48 377 10 26

E-mail: sosw_huta@poczta.onet.pl

Dogoterapia w naszej placówce

dogoterapia

Dogoterapia prowadzona jest w naszej placówce od września 2019 r.
Z terapii korzystają podopieczni oddziałów przedszkolnych, oddziałów rewalidacyjno-wychowawczych, klasy I, II, III i IV. Już od pierwszych zajęć Kora – pies rasy labrador, który jest wykwalifikowanym psem terapeutycznym, zyskał sobie ogromną sympatię wszystkich dzieci.

Kora

Wychowankowie na początku zostali zapoznani z zasadami zachowania się podczas wizyt psa w naszej szkole, by Kora czuła się bezpiecznie i z radością odwiedzała nasza placówkę.

Kilka słów o dogoterapii, celem przybliżenia tych szczególnych zajęć.

Dogoterapia, zwana także kynoterapią, jest metodą wspomagającą proces rehabilitacji, terapii i rozwoju, w której wykorzystuje się odpowiednio przygotowanego psa. Może mieć charakter rekreacyjny, terapeutyczny i edukacyjny.

Formy terapii:

  • Spotkanie z psem
    Zajęcia z psem w formie spontanicznej zabawy, które mają na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy uczestnikami a psem. Zajęcia te mają dostarczyć uczestnikom pozytywnego ładunku emocjonalnego, satysfakcji z obcowania z psem, prze łamać lęki w kontaktach. Mogą odbywać się w formie spotkań jednorazowych lub spotkań cyklicznych.
  • Edukacja z psem
    Zajęcia mają na celu usprawnienie sfery intelektualnej i poznawczej dziecka, co wymaga odpowiedniego przygotowania (scenariusza) oraz wiedzy i umiejętności osób prowadzących. Zajęcia zwykle odbywają się w szkołach i przedszkolach. Pies motywuje tu do nauki i poprzez stworzenie przyjaźniejszych warunków zwiększa możliwości przyswojenia wiedzy.
  • Terapia z psem
    Jest to zestaw ćwiczeń ukierunkowanych na konkretny zaplanowany przez terapeutę cel rehabilitacyjny, do których układana jest metodyka, w porozumieniu z rehabilitantem lub lekarzem prowadzącym. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do każdego uczestnika, jego możliwości i potrzeb.

Wskazania:

  • niepełnosprawność psychoruchowa
  • zaburzenia sfery społecznej, fizycznej, intelektualnej, psychicznej

Przeciwwskazania:

  • alergia na psa
  • otwarte rany
  • choroby skóry
  • infekcje

Autor: A. Adamowicz