Zlot Szkół i Placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu Huta 2018 (18.05.2018 r.) Lipsko

Zlot 1

No i wreszcie rozpoczął się tak bardzo przez nas oczekiwany XIV Zlot Szkół i Placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, na który przybyli przedstawiciele 19 placówek z całej Polski.
Cieszymy się bardzo, bo w naszym spotkaniu uczestniczyli:

• Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka, Kawaler Orderu Uśmiechu, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu,

oraz Kawalerowie Orderu Uśmiechu:

• ks. Biskup Antoni Długosz,
  • prof. Alicja Chybicka,
  • ks. Piotr Sadkiewicz,
  • Dorota Zawadzka,
  • Henryka Krzywonos-Strycharska,
  • Marian Woronin,
  • Ryszard Kiełek,
  • Renata Piątkowska,
  • Marian Osuch,
  • Czesława Kunkiewicz-Waligóra,
  • Stanisław Uziel,
  • Edmund Sawicki,
  • Jan Wojdak.

To nasze wyjątkowe spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. Świętej Trójcy w Lipsku, której przewodniczył Kawaler Orderu Uśmiechu ks. Biskup Antoni Długosz. Towarzyszyli mu Kawaler Orderu Uśmiechu ks. Piotr Sadkiewicz, ks. Henryk Jagieło - proboszcz parafii w Lipsku oraz ks. Henryk Skuza - proboszcz parafii w Krępie Kościelnej i ks. Arkadiusz Wolski.

Po Mszy Świętej poczty sztandarowe, dzieciaki oraz nasi Goście przeszli przez centrum miasta do Lipskiego Centrum Kultury, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie Zlotu.
Wszystkich zebranych serdecznie powitał Tadeusz Kosiński Dyrektor Ośrodka.
Rzecznik Praw Dziecka przyznał Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka "Infantis Dignitatis Defensori". Otrzymali je:

• Tadeusz Kosiński - Dyrektor naszego Ośrodka,
  • Iwona Paszkiewicz - Prezes Fundacji "Follow Me" ze Zwolenia,
  • Tomasz Sadowski - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. KOU w Osieku,
  • Bożena Węglarz - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. KOU w Nysie,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie,
  • Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Łukomiu,
  • Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Osiecznicy,
  • Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Przasnyszu,
  • Szkoła Podstawowa im Kawalerów Orderu Uśmiechu w Skorogoszczy,
  • Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Śremie,
  • Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy,
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Tanowie.

Następnie scena należała do naszych dzieciaków, które zaprezentowały program taneczno-wokalny przedstawiający jeden dzień z ich życia. W programie wykorzystano utwory J. Brahmsa i E. Eriega oraz piosenki oraz piosenki m.in. "Kawalerowie Orderu Uśmiechu" Barbary Kolago. Artystyczne popisy dzieci przygotowali p. Agata i Jacek Celuchowie, a Wanda i Piotr Faberowie w prezentacji multimedialnej zaprezentowali 50-letnią historię Orderu Uśmiechu.
XIV Zlot Szkół i Placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu rozpoczął oficjalne obchody 50-lecia Orderu Uśmiechu.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie Orderu Uśmiechu Dyrygentowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Jerzemu Owsiakowi, który został powitany z wielkim entuzjazmem. Order przypiął nasz Michał Stańkowski.
Pasowania na Kawalera Orderu Uśmiechu za pomocą czerwonej róży dokonał Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu Marek Michalak, a formułę pasowania powtórzyli po hebrajsku Batia Gilad z Izraela, po arabsku Adil Abdel Aati z Sudanu.
Nie obyło się oczywiście bez wypicia soku z cytryny. I chociaż dzieci z ogromnym zapałem po brzegi wypełniły puchar - Jurek Owsiak spisał się dzielnie i po wypiciu soku na jego twarzy pojawił się szeroki uśmiech.Śmiech
Życzeniom, gratulacjom oraz pamiątkowym zdjęciom nie było końca.

Po przerwie obiadowej przyszedł czas na prezentacje multimedialne poszczególnych szkół i placówek. Każda z grup uczestniczących w Zlocie śpiewała wylosowaną piosenkę, oczywiście o śłońcu, radości i uśmiechu.
Nasz Ośrodek reprezentowała Małgosia Pazur z zespołem tanecznym.
W ten sposób hasło Zlotu "Uśmiech i słońce dadzą nam koncert" stało się rzeczywistością.