Adam Plackowski wśród zacnego grona Kawalerów Orderu Uśmiechu

Placek

Order Kawalera Uśmiechu to wyjątkowe i jedyne takie na świecie wyróżnienie przyznawane przez dzieci.
Do grona odznaczonych tym orderem należy od 28 września 2018 r. mysłowiczanin Adam Plackowski, artysta plastyk i Dyrektor Myzeum Miasta Mysłowice. Dzieci podziękowały mu za wielkie zaangażowanie w rozwijanie artystycznej wrażliwości najmłodszych.

muzeum

"Jest to najważniejszy dzień w moim życiu. Otrzymałem wyróżnienie od ludzi najbardziej wymagających – od dzieci. Jest to dla mnie mobilizujące do dalszej pracy. Malowałem, maluję i będę malował z dziećmi za pomocą zabawy nazywanej przez siebie malarstwem emocjonalnym" powiedział Adam Plackowski, Kawaler Orderu Uśmiechu.

Uroczystość odbyła się w hali MOSiR, a zorganizowała ją mysłowicka Szkoła Podstawowa Nr 3 imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu. Ubrane na żółto dzieci, wyposażone w emblematy ze słoneczkiem, podziękowały Adamowi Plackowskiemu za to, że od wielu lat działa na ich rzecz. W nadaniu orderu uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły, przybyli także bliscy i przyjaciele świeżo upieczonego Kawalera.

"To jest tak, że do pracy z dziećmi trzeba się po prostu urodzić. Nie wszyscy potrafią się dobrze czuć w zabawie, myślę że to polega na tym, by zachować w sobie cząstkę swojego dzieciństwa. Nie zapominać o swoich marzeniach i czuć się dzieckiem, bo dzieci są najbardziej kreatywne" mówi Adam Plackowski.

Wręczenie Orderu Uśmiechu to radosna i podniosła uroczystość. Uczniowie janowskiej szkoły stanęli na wysokości zadania, by przygotować galę godną nadania tak ważnego wyróżnienia. Łatwo nie miał sam odznaczony – aby tradycji stała się zadość, musiał wypić puchar pełen świeżo wyciśniętego soku z cytryn.

"Jestem tak dumna, że to mysłowiczanin otrzymał ten wyjątkowy order. To już drugi w zasadzie, bo mamy przecież panią Jolę Grabowską-Markowską, która jest pierwszą naszą patronką, a teraz mamy następnego patrona" stwierdziła Barbara Zawiślak, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 im. KOU w Mysłowicach.

Gratulacje z okazji przyznania orderu złożyli “Plackowi” – jak na Adama Plackowskiego wołają dzieci – poseł Wojciech Król, Dyrektor Hospicjum Cordis Jolanta Grabowska-Markowska, Mieczysław Barański – współzałożyciel Fundacji "Kropla Życia" im. Agaty Mróz-Olszewskiej oraz prezydent Mysłowic Edward Lasok.

"To jest wielka duma, myślę że jak ktoś już jest kawalerem tego orderu, to oznacza wielki szacunek dany przez tych, którzy przyznali, a przyznają dzieci. A dzieci są niesamowicie wymagające" powiedział prezydent Edward Lasok.

Już popołudniu, w Muzeum Miasta Mysłowice, spotkali się przyjaciele Kawalera Orderu Uśmiechu, by pogratulować mu tego wyjątkowego wyróżnienia i uczestniczyć w wernisażu jego prac.