Zajęcia sportowe

Program wychowania fizycznego realizowany jest w szkole przede wszystkim na lekcjach wychowania fizycznego, w których obowiązkowo uczestniczą wszyscy uczniowie. Na nich młodzież szkolna rozwija i podnosi na wyższy poziom swoje umiejętności ruchowe oraz kształtuje swój stosunek do aktywności fizycznej.
Niebagatelną rolę w ogólnym rozwoju uczniów pełnią również pozalekcyjne zajęcia sportowe.
Każdy człowiek ma naturalną potrzebę ruchu, przejawiającą się już od dzieciństwa. U niektórych osób potrzeby te są większe od innych z powodu większego temperamentu, dla innych ruch staje się koniecznością, na przykład z powodu nadwagi, chorób cywilizacyjnych.
Pozalekcyjne zajęcia sportowe dają uczniom możliwość spędzania czasu wolnego aktywnie i z pożytkiem dla ich zdrowia. Pozwalają odpocząć, zregenerować siły fizyczne i psychiczne po całodziennym pobycie w szkole, rozwijać i pogłębiać zainteresowania sportowe.

Celem zajęć organizowanych w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych jest:

• oddziaływanie wychowawcze poprzez:
    • wdrożenie uczniów do przestrzegania zasad współżycia zespołowego, kształtowanie samodyscypliny;
    • rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz kolegów;
    • kształtowanie potrzeby podporządkowania się uczniom określonym regułom gier i zabaw poprzez ukazywanie negatywnych skutków nieprzestrzegania ustalonych zasad;
    • propagowanie zasad „czystej gry” (fair play);
    • przeciwdziałanie zjawiskom patologicznym;
    • rozwijanie wiary we własne siły, przełamywanie lęków i obaw;
    • rozbudzanie zainteresowań aktywnością ruchową, motywowanie do aktywności ruchowej w wybranej (ulubionej) dziedzinie;
  • kształtowanie nawyku aktywnego wypoczynku;
  • kształtowanie właściwości koordynacyjnych ze szczególnym naciskiem na precyzję, rytmiczność i celowość ruchu;
  • kształtowanie umiejętności ruchowych przydatnych w grach sportowych;
  • rozwijanie i utrwalanie zainteresowań sportowych uczniów poprzez wpajanie zasad i techniki wykonywania ruchu;
  • umożliwienie sprawdzenia poziomu nabywanych umiejętności ruchowych poprzez udział w imprezach sportowych;
  • wdrażanie uczniów do regularnego uprawiania ćwiczeń fizycznych.

W zajęciach uczestniczy chętna młodzież całej szkoły. Większość uczniów wykazuje zainteresowanie zespołowymi grami sportowymi, częstokroć chcą grać dlatego w programie zajęć pozalekcyjnych oprócz zajęć na siłowni  przewidziane są zajęcia z piłki siatkowej , koszykówki, piłki nożnej  oraz tenisa stołowego. W czasie zajęć uczniowie mają opanować podstawowe elementy techniki, taktyki, a także mają rozwijać zasadę fair play. Uczniowie kształtują w sobie również postawę prozdrowotną polegającą na czynnym wypoczynku, dlatego udział w zajęciach jest dobrowolny, ale systematyczny.

Autor: Ł. Jędrzejewski