Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

27-300, Lipsko, Huta 3

tel./fax: 48 377 10 26

E-mail: sosw_huta@poczta.onet.pl

Wanda Chotomska (1969)

Chotomska W.

Nie mam nic do ukrycia

"Nie mam nic do ukrycia"

Autor: Wanda Chotomska, Barbara Gawryluk

Wydawnictwo: Marginesy

Rok wydania: 2016

źródło opisu: http://bazarek.pl
źródło okładki: http://bazarek.pl/

Pierwsza biografia jednej z najszczególniej znanych polskich pisarek, autorki ponad dwustu wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, twórczyni przebojów m.in. Zespołu Gawęda. Podziwiali ją wszyscy, którzy się z nią zetknęli. Wciąż jest wulkanem energii. Zawsze wysmakowana, doskonale uczesana, ubrana, z nadzwyczajnym makijażem i wyszukanie przypasowaną biżuterią. Zgrabna, szczupła i w wspaniałej formie, bezustannie zawstydza niewyczerpaną energią młodszych kolegów marzących po pracowitych dniach o odpoczynku.
Barbara Gawryluk, dziennikarka radiowa związana z Radiem Kraków stworzyła żywy i fascynujący portret nie tylko powszechnie znanej twórczyni kultowej dostosowanocki Jacek i Agatka, ale też opisała jej dramatyczne losy wojenne, czasy od lat pięćdziesiątych, gdy debiutowała w "Świecie Młodych", przez rozwój kariery w dobie PRL-u, jej liczne podróże - do Stanów Zjednoczonych, Chin, Australii, Meksyku, Indii - aż po współczesność. Nie bała się pytać o tematy nieprzystępne, często bolesne.
W książce znalazły się rozmowy nie tylko z samą bohaterką biografii, ale także wspomnienia Bohdana Butenki, Joanny Olech, Grzegorza Leszczyńskiego, Joanny Papuzińskiej, Grzegorza Kasdepke oraz córki, Ewy Chotomskiej.
Książka pozostała uzupełniona o bogaty materiał zdjęciowy z archiwum bohaterki.
Barbara Gawryluk (1957), dziennikarka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci. Od 1991 roku związana z Radiem Kraków, w którym w ostatnich latach prowadzi audycje literackie. Jest autorką ponad 20 książek dla dzieci i kilkudziesięciu przekładów szwedzkiej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.

Przygody Jeża

"Przygody jeża spod miasta Zgierza"

Autor: Wanda Chotomska

Wydawnictwo: Jaworski

Rok wydania: 2001

źródło opisu: http://merlin.pl
źródło okładki: http://merlin.pl

Bogato ilustrowana przez Ewę Laszczkowską, wierszowana książeczka dla najmniejszych dzieci, opowiadająca przygody pewnego jeża, który udał się w poszukiwaniu rodziny, do miasta Zgierza.

Wiersze pod psem

"Wiersze pod psem"

Autor: Wanda Chotomska

Wydawnictwo: Literatura

Rok wydania: 2007

źródło opisu: http://merlin.pl
źródło okładki: http://merlin.pl

Zbiór kilkunastu wierszy o psach i ich opiekunach.

Pralnia Pana Szopa

Autor: Wanda Chotomska

Wydawnictwo: Jaworski

Rok wydania: 2011

źródło opisu: http://www.makiwgiverny.pl
źródło okładki: http://www.makiwgiverny.pl

To jedna z tych książek, które uwielbiają wszystkie moje dzieci. Pralnię Pana Szopa musiałam Marysi czytać kilka razy dziennie. Oddawałyśmy ja do biblioteki, po czym po kilku dniach pożyczałyśmy znowu. Marysia nie mogła się z nią rozstać. Na szczęście udało mi się kupić własny egzemplarz - Marysia wtedy już znała tę wierszowaną historię na pamięć, i był to jeden z pierwszych wierszyków, które deklamowała na zawołanie. Potem książka w sposób naturalny przeszła na półkę Franka. Już samo oglądanie kolorowych ilustracji pełnych zwierzątek małych i dużych było fascynujące. Teraz Szop wpadł w ręce bliźniaków - oglądamy obrazki, chłopcy pokazują po kolei wszystkie zwierzątka i słuchają wierszyka, który nie jest krótki - do końca.

Dlaczego cielę

"Dlaczego cielę ogonem mieli?"

Autor: Wanda Chotomska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 1973

źródło opisu: https://jarmila09.wordpress.com/
źródło okładki: https://jarmila09.wordpress.com
/

Autorką 11 wierszyków jest Wanda Chotomska. Ilustrowała Maria Uszacka.
Poniżej, fragment „Neonowej krowy”
.

 Jest w Warszawie, drogie dzieci,
Taka krowa, która świeci –
niesłychanie kolorowa,
piękna krowa neonowa.

Od ogona aż po głowę
wszystko w niej jest neonowe:
neonowe w nosie dziurki,
ogon z neonowej rurki,

neonowe nogi, rogi,
neonowy uśmiech błogi,
a do tego na dodatek
neonowy wącha kwiatek.

Wanda Chotomska dzieciom

"Wanda Chotomska dzieciom"

Autor: Wanda Chotomska

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Rok wydania: 2017

źródło opisu: http://merlin.pl/
źródło okładki: http://merlin.pl/

Zbiór najlepszych utworów wybranych z bogatej twórczości ukochanej poetki dzieci i dorosłych. Przeczytajcie „Drzewo z czerwonym żaglem”, opowiadanie, które trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY, zabawne wiersze o ptakach, instrumentach muzycznych i tańcach, rzeczach i zwierzętach, zastanówcie się wraz z poetką, co by było „Gdyby tygrysy jadły irysy” i „Po co krowie rogi na głowie?”, niech do snu ukołyszą Was „Poduszkowce” i „Kuchenna kołysanka”, zaśpiewajcie z Wandą Chotomską „Hej, hej, hej, dobry dzień!” i „Kochajcie czarownice”.

W wierszach, ale i prozie Wandy Chotomskiej ciągle ktoś fruwa. Ptaki, motyle, czarownice na miotłach – to jasne. Ale też klienci Wypożyczalni Skrzydeł. (...) Zaproście do lektury tej antologii Waszych rodziców, babcie i dziadków — i wszystkich dorosłych. Niech i oni, na skrzydłach pożyczonych od poetki, znów przeniosą się do Krainy Dzieciństwa – Krainy Wyobraźni. (Ze wstępu Zofii Beszczyńskiej)

Wanda Chotomska jest autorką ponad dwustu książek – wierszy i prozy, piosenek, audycji radiowych i utworów scenicznych. Wymyśliła najpopularniejsze postaci telewizyjnych Dobranocek – Jacka i Agatkę – sławny Order Uśmiechu, a także Dzień Taty i Dzień Dziadka. Jej imię noszą biblioteki, szkoły i przedszkola. A twórczość znają wszyscy, niezależnie od wieku. Opowiadanie „Drzewo z czerwonym żaglem” trafiło na międzynarodową Honorową Listę IBBY, pisane wierszem „Dzieci pana Astronoma” od lat są lekturą szkolną. I choć autorka najbardziej znana jest z poezji i pełnych poetyckiej magii opowiadań, napisała też kilka świetnych powieści z „Pięciopsiaczkami” i „Kluczami do jelenia” na czele. Piosenki do słów Wandy Chotomskiej śpiewały dzieci w znakomitym telewizyjnym teatrze piosenki dziecięcej Wiolinek (muzykę do nich komponował m.in. „Starszy Pan” Jerzy Wasowski), a trochę później – w cieszącym się wielką sławą i uznaniem harcerskim zespole tańca i śpiewu Gawęda. Ostatnio poetka pisze głównie dla poznańskich Łejerów, ale też organizuje własne widowiska dla dzieci, na przykład ogromnie popularne „Kabaret na jednej nodze” czy „Kabaret na kółkach – Chotomska i Spółka”. Jej miłość do muzyki zaowocowała też m.in. książkami „Muzyka pana Chopina” i „Muzyka pana Szymanowskiego”.

Urodziła się w 1929 r. w Warszawie, a większość dzieciństwa spędziła w wozie meblowym z wielkim napisem reklamującym firmę przewozową: „B-cia Chotomscy” (czyli „Bracia Chotomscy”), ciągnionym przez konie – jej pierwszych przyjaciół. Następnymi byli Cyganie, akrobaci, poeci. Chciała zostać aktorką, uczyła się muzyki, pracowała jako dziennikarka – ale zawsze i wszędzie była poetką. Przez kilka lat pisała razem z Mironem Białoszewskim – wiersze, scenki teatralno-kabaretowe – i pracowało się im tak dobrze, że tworzyli pod wspólnym pseudonimem: Wanda Miron. Do tej pory, w hołdzie dla przyjaciela, co roku poetka współorganizuje w Warszawie jednodniowy festiwal poezji, teatru, muzyki i sztuk plastycznych Mironalia. I ciągle pisze, i podróżuje, w Polsce i zagranicą, i ciągle rozmawia z nami, czytelnikami. Nie wiadomo, jak jej się to wszystko udaje. Może przez skrzydła?

Skrzydła poetki. (Zofia Beszczyńska)

Artur Gulewicz urodził się w 1978 roku. Absolwent łódzkiej ASP. Od ponad dwunastu lat zajmuje się ilustrowaniem i projektowaniem książek. Zaczynał od projektowania podręczników, a dziś skupia się głównie na ilustrowaniu książek dla dzieci, gdyż jak sam mówi, to sprawia mu największą radość i w tym może dać upust wyobraźni. Tworząc ilustracje, miesza różne style. Łączy pastele z akwarelami i zdjęciami, dążąc do uzyskania jak najciekawszego efektu. Współpracuje z czołówką polskich wydawnictw, a także wykonuje projekty dla UNICEF-u.

Najpiękniejsze wiersze dla dzieci

 "Wiersze dla dzieci"

Autor: Wanda Chotomska, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern i inni

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2013

źródło opisu: https://pzwl.pl
źródło okładki:https://pzwl.pl

 To zbiór niezwykły, który ucieszy i dzieci, i rodziców. Wspólnie odnajdą utwory najwybitniejszych polskich poetów - tych, których wiersze stanowią już kanon polskiej poezji dziecięcej oraz tych, którzy debiutowali w ostatnich latach.

Pięciopsiaczki

"Pięciopsiaczki"

Autor: Wanda Chotomska

Wydawnictwo: Literatura

Rok wydania: 2017

źródło opisu: http://bonito,pl/
źródło okładki: http://bonito.pl/

Balbina urodziła szczeniaki. Pięć pachnących, miłych psiaczków. Szybko okazało się, że to okropne pięciosiusiaczki, po których trzeba ciągle wycierać podłogę. Pięciogryzaczki, postrach kapci i foteli. I że jest ich za dużo jak na jeden dom. Trzeba pięciopsiaczki oddać w dobre ręce. Karol i Karolina mają z tym pełno roboty!

Tańce polskie

"Tańce polskie"

Autor: Wanda Chotomska

Wydawnictwo: Jaworski

Rok wydania: 2000

źródło opisu: http://empik.com
źródło okładki: http://empik.com

 Wiersze Wandy Chotomskiej o najsłynniejszych polskich tańcach m.in. o polonezie, krakowiaku, oberku i mazurku. W książce wykorzystano ilustracje Malwiny Wieczorek-Brade.
 Muzyka Pana Chopina

"Muzyka Pana Chopina"

źródło opisu: http://taniaksiazka.pl
źródło okładki: http://taniaksiazka.pl

  Z okazji Roku Chopinowskiego Wydawnictwo Media Rodzina wraz z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie przygotowało niezwykłe słuchowisko zatytułowane Muzyka Pana Chopina. Powstało ono na motywach książek Wandy Chotomskiej, cenionej autorki wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Słuchowisko opowiada o młodzieńczych latach życia kompozytora - jego rodzicach i dworku w Żelazowej Woli, o dorastaniu w Warszawie i szybkim rozkwicie talentu muzycznego, pokazuje małego artystę wśród przyjaciół i znajomych. Forma słuchowiska sprzyja zaprezentowaniu najsłynniejszych kompozycji Chopina, które w znakomity sposób przeplatają się z narracją ? znajdziemy wśród nich m.in. Poloneza A-dur, fragmenty Koncertów oraz Etiudę Rewolucyjną. Słuchowisko zrealizowane zostało w studio Polskiego Radia, a w nagraniu udział wzięli znani polscy aktorzy: Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Warchulska oraz Maria Robaszkiewicz-Kowarska.

Integralną część wydania stanowi zbiór 16 najważniejszych kompozycji Fryderyka Chopina zagranych przez wybitnych pianistów na historycznych instrumentach z XIX wieku (1h17min). Dodatkowo audiobook zawiera książeczkę w formacie PDF z materiałami dotyczącymi słuchowiska.

Dla najmłodszych

"Wanda Chotomska dla najmłodszych"

Autor: Wanda Chotomska

Wydawnictwo:

Rok wydania: 2000
źródło opisu:
źródło okładki: http://ceneo.pl/

W tej książce znajdziesz najpiękniejsze wiersze dla dzieci, między innymi: Berek, Bałwan z podwórka, Piraci, Aaa-auta dwa.

Wiersze i wierszyki

"Wiersze i wierszyki"

Autor: Wanda Chotomska

Wydawnictwo: Wilga

Rok wydania: 2015

źródło opisu: http://empik.com/
źródło okładki: http://empik.com/

Klasyka polskiej literatury, którą kochają pokolenia czytelników! Najpiękniejsze wiersze i wierszyki dla dzieci autorstwa wielkich polskich poetów, znane i uwielbiane przez małych i dużych czytelników.

Oto historie, które chętnie przeczyta dziecku każdy rodzic. Atrakcyjna szata graficzna wciągnie dzieci w lekturę.

Muzyka Karola Szymanowskiego

"Muzyka Pana Szymanowskiego"

Autor: Wanda Chotomska

Wydawnictwo:

Rok wydania: 2007

źródło opisu: http://taniaksiazka.pl/
źródło okładki: http://taniaksiazka.pl/

W tym roku (2007 r.) mija 125 rocznica urodzin Karola Szymanowskiego.
Kto jak kto, ale Wanda Chotomska umie o nim pięknie opowiadać. W książce „Muzyka Pana Szymanowskiego” przedstawia życie i twórczość tego doskonałego kompozytora i pianisty. Robi to z właściwą sobie swadą, ale i empatią dla wrażliwego, utalentowanego i mającego niełatwe życie artysty.
Na opowieść składają się wspomnienia Szymanowskiego, jego bliskich, krytyków muzycznych,… ale także wiersze Wandy Chotomskiej inspirowane zdarzeniami z życia kompozytora i jego twórczością muzyczną.
Książka pełna jest fotografii ludzi i miejsc z artystą związanych.
Przeznaczona dla dzieci może stać się także doskonałym przewodnikiem dla starszych Czytelników, zainteresowanych osobą „Katota”.
Do książki dołączona jest płyta CD z wybranymi utworami kompozytora.
Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6–100 lat.

 

Panna Kreseczka

"Panna Kreseczka"

Autor: Wanda Chotomska

Wydawnictwo: Muza

Rok wydania: 2013

źródło opisu: http://opetaniczytaniem.pl
źródło okładki: http://opetaniczytaniem.pl

Choć od głowy aż do stopek
jestem z kresek oraz kropek,
wstyd mi wyznać, że w istocie
ktoś nabazgrał mnie na płocie...

 Tak brzmi jeden z pierwszych wersów Panny Kreseczki - wierszowanego tekstu dla dzieci autorstwa Wandy Chotomskiej z ilustracjami Bohdana Butenko. Tekst oraz obrazki powstały już dawno - w latach 1958-1959 - i były publikowane w znanym do dzisiaj dziecięcym magazynie Świerszczyk. Wtedy dzieci mogły czytać o Pannie Kreseczce w odcinkach. Dzisiaj wydawnictwo Muza oddaje do rąk czytelników pełne wydanie historii o Pannie Kreseczce z oryginalnymi ilustracjami i w ślicznej okładce.

Panna Kreseczka to stworzona czarną kredką postać, początkowo utrwalona na płocie. Niczym w bajce Zaczarowany ołówek, naszkicowana bohaterka staje się żywa i wyskakuje ze swojego pierwotnego miejsca zamieszkania. Najpierw postanawia poznać świat, przeskakując na kurtkę jednego z przechodniów. Potem ma wiele ciekawych i zabawnych przygód. Na swej drodze spotyka zwierzęta, ludzi (zostaje nawet bohaterką jednego obrazu), inne kredki i długopisy. Bardzo chce znaleźć swoją mamę - czarną kredkę. Czy jej się to uda?

Dzieci na pewno będą śledzić jej historię z wielkim zainteresowaniem. Ja sama byłam ciekawa, co może jeszcze się zdarzyć. Na około sześćdziesięciu stronach dostajemy prawdziwą gratkę od jednej z najważniejszych dziecięcych pisarek - Wandy Chotomskiej. Kto nie zna jej twórczości, ma szansę nadrobić właśnie Panną Kreseczką. Bardzo ładne, ciekawie skomponowane strofy dorównują innym jej wierszom. Ilustracje Bohdana Butenki ożywiają Pannę Kreseczkę i w sposób bardzo kreatywny oddają treść tekstu. Całość porównałabym do przygód o Koziołku Matołku. Tutaj także pod każdą ilustracją dostajemy czterowersową dawkę niezwykłych przygód spersonifikowanego bohatera (w tym przypadku bohaterki).

Z czystym sumieniem mogę więc polecić tę książkę każdemu małemu czytelnikowi, a także jego rodzicom. Warto zachęcać dzieci do czytania już w najmłodszym wieku, a przygody Panny Kreseczki na pewno spełnią swoje zadanie. Rozwiną wyobraźnię dziecka, będą przyjemną lekturą, którą można czytać wielokrotnie i nigdy się nie znudzi.

Julia Siegieńczuk

W kraju Patataju

 "W kraju Patataju"

Autor: Wanda Chotomska

Wydawnictwo: Muza

Rok wydania: 2014

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2014
źródło okładki: http://muza.com.pl/

Jest gdzieś na świecie taki kraj, co się nazywa – Patataj, a król, co rządzi krajem, jest królem Patatajem…
Tak Wanda Chotomska zaczyna swoją najnowszą książkę. Poetka specjalnie do tego tomu napisała kilkanaście nowych wierszy, a kilka utworów czytelnicy mogą pamiętać ze starszych wydań. Jej bohaterowie to: konie, kuce i źrebaki, konika polnego i morskiego, konia na biegunach, konie pocztowe, cyrkowe, z karuzeli i z bajki, Pegaza, karocę, podkowę, a nawet… smyczek i kontrabas. Jak zwykle wiersze Autorki bawią, ale też wzruszają. Pokazują świat za oknem, ale także wspominają, jak było kiedyś.

Książka jest kolejnym tytułem w serii Kawalerowie Orderu Uśmiechu dzieciom, rekomendowanej przez Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka.

Wiersze ulubione

Autor: Wanda Chotomska

Wydawnictwo: Muza

Rok wydania: 2014

źródło opisu: http://www.taniaksiazka.pl
źródło okładki: http://www.taniaksiazka.pl

Kawaler Orderu Uśmiechu musi umieć i rozśmieszyć, i wzruszyć każdego, prawda? W tomie „Wiersze ulubione” zebraliśmy ulubione teksty członków rodziny, przyjaciół i wielbicieli Wandy Chotomskiej. Zuzia Golba, prawnuczka pani Wandy, wybrała „Pliszkę”. Gabrysia Niedzielska, jej menadżerka i przyjaciółka – „Autoportret”. Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka – „Kołysankę dla taty i mamy”. Ewa Chotomska, córka – wiersz „Chłopak na opak”. Dzięki temu ta książka jest inna niż wszystkie, cieszy różnorodnością tematyk oraz form, i pokazuje, jak różnie autorka potrafi pisać. Oto namacalny dowód, że w twórczości pani Wandy każdy znajdzie coś dla siebie. Fantastyczne ilustracje namalował Piotr Socha.

Kareta z piernika

"Kareta z piernika"

Autor: Wanda Chotomska

Wydawnictwo: Jaworski

Rok wydania: 2001
źródło opisu: http://merlin.pl/
źródło okładki: http://merlin.pl/

"Żył w Toruniu cukiernik, mistrz nad mistrze w zawodzie, piekł wspaniałe ciasteczka i ciasta i pierniki tak pyszne, że od rana już co dzień stało po nie w ogonku pół miasta." Jest to wspaniała, zabawna i pięknie ilustrowana książeczka dla najmłodszych czytelników.