Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Święto Ksiązki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

23 kwietnia to ważna data dla literatury światowej, bowiem właśnie tegoż dnia 1616 roku zmarli wybitni pisarze Miguel de Cervantes i William Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.
23 kwietnia to również rocznica urodzin lub śmierci innych pisarzy, między innymi Vladimira Nabokova, Josepa Pla czy Manuela Mejía Vallejo.

23 kwietnia to również dzień praw autorskich.
W Polsce ustawa o prawie autorskim w swojej obecnej postaci zaczęła działać dopiero od 1994 roku, kładąc kres wszechobecnemu piractwu. Bez ustawy o prawie autorskim rynek książki mógłby już nie istnieć.

Książka od wieków jest naszym przyjacielem. Podczas dzisiejszych zajęć uczniowie dowiedzieli się jak powstaje książka i jak jest zbudowana.
Poznali też zalety obcowania z literaturą, a podsumowaniem wspólnej pracy było wykonanie plakatu „Książka i jej zalety”.

I. Piskorz