Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

27-300, Lipsko, Huta 3

tel./fax: 48 377 10 26

E-mail: sosw_huta@poczta.onet.pl

VI Konferencja Porozmawiajmy o Autyzmie

VI konferencja „Porozmawiajmy o autyzmie” dobiegła końca. Zostały pamiątkowe zdjęcia, zapiski na papirusie oraz zawarte kontakty, które pozwalają nam zatrzymać skrawki historii, którą wspólnie tworzymy.

Konferencję otworzyli Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie Tadeusz Kosiński oraz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipsku Izabela Kosior. Trzeci filar naszych konferencyjnych spotkań stanowi Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu Filia w Lipsku, wspierając nauczycieli zapleczem naukowym, który zaprezentował pan Dyrektor Zbigniew Trysiński.

Zespół „Rytm” pod okiem pani Agaty Celuch zaprezentował przedpremierowo utwory przygotowane na Przegląd Piosenki Ekologicznej „Ekosong”, dzięki czemu uczestnicy mogli tanecznym krokiem wejść w niełatwe zagadnienia konferencyjne.

Odpowiadając na obecną ostatnio w środowiskach skoncentrowanych wokół osób z autyzmem dyskusję związaną z różnicami płci dr Natalia Jędrzejowska – psycholog, specjalista wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wsparcia rodziny, pracownik Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym i Zespołu Placówek Oświatowych w Klementowicach przybliżyła uczestnikom konferencji temat związany z niełatwym diagnozowaniem, kobiet i dziewcząt w spektrum autyzmu. Wystąpienie to skłoniło do uważności na subtelne objawy obecne u dziewczynek oraz wrażliwości na niełatwą i wyczerpującą drogę, jaką pokonują one w dochodzeniu do poznania swoich potrzeb i akceptowania ich.

„Poranny Krąg” to metoda wielozmysłowego poznania świata, metoda w której nie sposób się nie zakochać, o czym przekonywały nauczycielki wychowania przedszkolnego Ośrodka: pani Agnieszka Gozdur oraz pani Barbara Pawlik, reprezentując także panią Elżbietę Tuszyńską oraz panią Agnieszkę Kamińską-Gorgoń.

Pani Kinga Smaga członek Fundacji „Ale Klasa”, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipsku, prowadząca gabinet „Kierunek Spektrum” jak nikt zna problemy, z którymi borykają się rodzice osób z autyzmem, dlatego przybliżyła profilaktykę wypalenia rodzicielskiego. Był to niezwykle ważny i poruszający wykład, przypominający rodzicom osób z niepełnosprawnościami, że żeby mogli zaspokoić potrzeby dziecka, muszą najpierw zadbać o swoje własne potrzeby.

Psychoanaliza w kontekście autyzmu kojarzy się głównie z niechlubnymi teoriami o przyczynach powstawania zaburzeń. Dziś są one przeszłością, ale nie oznacza to, że nie da się pracować z osobami z autyzmem psychodynamicznie, o czy w wirtualnym wykładzie przekonywał pan Paweł Górny – psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny, superwizor szkoleniowy, dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Otwarte Drzwi” w Poznaniu. Dzięki jego prelekcji uczestnicy mogli przekonać się, jak łączyć metody dyrektywne z niedyrektywnymi, jak podążać za dzieckiem w zabawie i umożliwić mu nawiązywanie relacji.

Panie psycholog Dżesika Kosno i Aleksandra Szymańska wprowadziły uczestników konferencji w teoretyczne podstawy Treningu Umiejętności Społecznych, a następnie pani psycholog Karolina Figura oraz panie pedagog Edyta Przydatek i Edyta Sosnowska pozwoliły na doświadczenie atrakcyjności tych zajęć w malowniczych Terapeutycznych Ogrodach Zmysłów. Była to świetna okazja do dobrej zabawy i nawiązania współpracy.

VI Konferencja

Aleksandra Szymańska

Autor: admin