Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

27-300, Lipsko, Huta 3

tel./fax: 48 377 10 26

E-mail: sosw_huta@poczta.onet.pl

Światowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju

Światowy Dzień Sportu

Sport to zdrowie! Nie tylko wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną, ale i kształtuje charakter. Nawet osoby, które jedynie obserwują zmagania sportowców mają frajdę. Międzynarodowy Dzień Sportu na rzecz Rozwoju i Pokoju to dobra okazja, by podkreślić znaczenie sportu w dzisiejszym świecie.

6 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju (International Day of Sport for Development and Peace – IDSDP).

To świetna okazja do tego,
aby zacząć swoją przygodę z aktywnością fizyczną!

23 sierpnia 2013 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zdecydowała o ustanowieniu święta na cześć otwarcia pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich na Stadionie Panateńskim w Atenach 6 kwietnia 1896 roku. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon chciał w ten sposób podkreślić, jak ważną rolę pełni sport w codziennym życiu (rozwój gospodarki i społeczeństwa), w kwestiach przestrzegania praw człowieka oraz solidarności ludzi na świecie.

Trening i wysiłek mają wiele zalet dla naszego organizmu i pozytywnie wpływają na różne aspekty naszego życia. Najtrudniejsze są pierwsze kroki, jednak pamiętaj!
W ćwiczeniach nie chodzi o wylewanie siódmych potów za wszelką cenę. Jeśli twoja kondycja jest słaba i wymaga poprawy, nie porywaj się z motyką na słońce i zacznij od spacerów, aby nie obciążyć organizmu.

Zalety regularnych ćwiczeń:

  • Zdrowie: to zdecydowanie najważniejszy punkt! Ruch wzmacnia nasz układ oddechowy i odpornościowy oraz pracę serca, a to z kolei zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób. Dodatkowo, aktywność ma wpływ na przemianę materii oraz obniża poziom cukru we krwi. Kolejnym plusem jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała.
  • Umiejętność organizacji czasu: aby zauważyć efekty ćwiczeń, należy wykonywać je regularnie, przykładowo przez godzinę 3 razy w tygodniu. To wiąże się z koniecznością ustalenia planu dnia i wygospodarowania czasu na trening. Efekty, które się pojawią zmobilizują Cię do utrzymania samodyscypliny i kontynuacji wysiłku!
  • Polepszenie jakości snu: to, że sen jest ważny wiemy od zawsze. Nie zawsze sen oznacza regenerację organizmu – ciągłe przebudzanie, problemy z zasypianiem to przeszkody w drodze do odpoczynku. Jak ćwiczenia wpływają na sen? Regularna aktywność fizyczna ma wpływ na układ oddechowy, a prawidłowe oddychanie pomaga w zasypianiu. Pod uwagę musimy wziąć rodzaj ćwiczeń oraz pory ich wykonywania: sporty siłowe i wytrzymałościowe lepiej uprawiać rano lub popołudniem, z kolei rozciąganie, jogę powinniśmy zaplanować na wieczór.
  • Zmniejszenie poziomu stresu: trening rozładowuje napięcie, jakie w sobie nosimy oraz pozwala uwolnić się od negatywnych myśli. Jak? Dzięki ćwiczeniom wydzielają się hormony szczęścia, a to skutkuje lepszym samopoczuciem!
  • Zgrabna sylwetka: najczęstszą przyczyną, która motywuje nas do ruchu  jest chęć zrzucenia zbędnych kilogramów i wymodelowanie sylwetki.

Na podstawie:

  • Kulturalne Media

Autor: admin