Warsztaty psychoedukacyjne dla rodziców "Trudne myśli i emocje - zajęcia relaksacyjne i psychoedukacyjne"

Trudne myśli i emocje

"Jestem wkurzony! " – ile razy w życiu wypowiedziałeś te słowa?

Zapewne, co najmniej kilkadziesiąt, a może i więcej.
Odczuwamy złość. Co jakiś czas każdy z nas jej doświadcza. To normalne.
Dlatego więc tak dużo mówi się o kontroli złości, bo gdy nie kontrolujesz złości ona kontroluje ciebie. Nie jest ok, gdy ta emocja bierze górę nad tobą. Czasami to, co robimy w złości, zaczyna wydarzać się jakby zupełnie poza nami, bez naszej woli. Ulegamy tej emocji i zachowujemy się nieraz tak, że potem sami nie możemy uwierzyć, że to zrobiliśmy lub powiedzieliśmy. Jest nam zwyczajnie wstyd, żałujemy, obawiamy się konsekwencji.

A wystarczyło w odpowiednim momencie powiedzieć sobie: STOP.

Oczywiście łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić.

• Kiedy jest ten odpowiedni moment?
  • Jak go rozpoznać i zachować samokontrolę?

Otóż można się tego nauczyć.
Dlaczego warto się tego nauczyć?

Dlatego, że niekontrolowana złość to prosta droga do agresji, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej, wyrażanej werbalnie. Bo mówienie komuś raniących słów, to nic innego jak agresja. Krzywdzimy wtedy innych lub siebie. Żeby pozbyć się agresji z wachlarza swoich zachowań, musimy najpierw nauczyć się radzić sobie ze swoją impulsywnością. Nauczyć się emocjonalnej samokontroli.

Podczas warsztatów psychoedukacyjnych w dniu 18 marca rodzice mogli nauczyć się jak kontrolować złości, stosować różne techniki relaksacji. Dzielili się również swoimi wypróbowanymi sposobami odreagowania nieprzyjemnych emocji. Otwarcie mówiąc o przeżywanych emocjach towarzyszących im, na co dzień
w związku z wychowywaniem dzieci z niepełnosprawnościami wspierali się nawzajem.

pedagog: Edyta Przydatek
psycholog: Karolina Figura