"Opowieści o tym, co w życiu ważne"

Głośne czytanie

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.

W. Szymborska

Zdaniem wielu psychologów dziecko, któremu czyta się na głos uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, ma chęć poznawania świata. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu. Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość i pomaga zrozumieć siebie i innych. Wspólne głośne czytanie z nastolatkiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania. Ponadto, dobrze dobrana lektura może być też punktem wyjścia do wielu ciekawych rozmów

Po raz kolejny dyrektor, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz sami uczniowie promowali czytelnictwo wśród społeczności naszej szkoły. Tym razem wysłuchaliśmy Opowieści o tym, co w życiu ważne – M. Michalaka – Kanclerza Kapituły Orderu Uśmiechu. Krótkie historyjki z życia głównych bohaterów Julii i Miłosza poruszają ważne i często niełatwe tematy. W ciągu 19 spotkań uczniowie poznali znaczenie uniwersalnych wartości takich jak: miłość, tolerancja, szacunek, wolność, wypowiadanie własnego zdania, empatię, odwagę, nadzieję, przyjaźń, wdzięczność, współczucie, życzliwość, godność, pokój, akceptację, odpoczynek, poczucie humoru oraz patriotyzm. Wytłumaczenie dziecku, dlaczego niektóre wartości są bardzo ważne nie jest wcale takie łatwe, a dzięki tej książce można to zrobić w ciekawy i prosty sposób. Serdecznie polecamy i zachęcamy do wspólnej lektury.

A. Góralska