"O wróbelku Elemelku" Hanna Łochocka

Wróbelek Elemelek

Międzynarodowy Dzień Wróbla narodził się w Indiach, a jego celem jest ratowanie tych małych szarych ptaszków. Święto tego małego ptaszka obchodzimy 20 marca. Po raz pierwszy gatunek ten opisał Karol Linneusz w 1758 roku, niestety z każdym rokiem populacja wróbli się zmniejsza.

Uczniowie słuchali uważnie czytanego opowiadania Hanny Łochockiej „O wróbelku Elemelku”, odpowiadali na pytania związane z usłyszanym tekstem, wymieniali nazwy wszystkich zwierząt, które wystąpiły w czytanym tekście, doskonali umiejętności graficzne, rozróżniali i nazywali ptaki pospolite zamieszkujące najbliższą okolicę i nasz kraj, wskazywali  ptaki odlatujące do ciepłych krajów, przeliczali  w zakresie 10, 20, 50.
Otrzymany materiał ilustracyjny dzielili na grupy roślin z pól, łąk lasów i ogrodów. Uczniowie wykonywali  indywidualne zadania w pisaniu, dostosowane do okresu, w jakim znajdują się uczniowie (kontynuacja szlaczka, kolorowanie ptaka, przepisywanie wyrazów, przepisanie zdania z opowiadania).

Po przeczytaniu drugiego opowiadania przygód Elemelka, utrwalanie były zasady obowiązujących podczas przechodzenia przez jezdnię. Przyzwyczajanie dzieci do wypowiadania się na omawiany temat według ustalonych zasad.

A. Rusiecka