Światowy Dzień Recyklingu

Dzień Recyklingu

Każdy z nas tworzy co roku ponad 300 kg śmieci. Światowy Dzień Recyklingu powinien zwrócić uwagę na konieczność segregacji odpadów tak, aby jak największa część z nich dała się ponownie wykorzystać. Jednocześnie zmniejszałyby się wysypiska, na których latami zalegałyby odpadki.

18 marca – Światowy Dzień Recyklingu został ustanowiony w 2018 roku z myślą o edukacji i promocji odzyskiwania surowców z odpadów.

Recykling to jeden ze sposobów ochrony środowiska naturalnego, polega na ponownym wykorzystaniu odpadów w celu produkcji nowych wyrobów. Jest to proces czasochłonny i trudny. Definicja recyklingu wiąże się z procesem gospodarki odpadami.

Celem recyklingu jest najefektywniejsze wykorzystanie odpadów przy małym nakładzie energetycznym i materiałowym.

Z uwagi na to, że recykling odpadów to dość złożony proces, istnieje wiele jego rodzajów.

Ze względu na rodzaj obróbki wyróżnia się:

• recykling termiczny – polega na pozyskiwaniu energii podczas spalania odpadów,
  • recykling materiałowy – polega na pozyskiwaniu tworzyw z odpadów poprzez ich mielenie lub rozdrabnianie,
  • recykling chemiczny – w tym procesie powstają produkty o innych właściwościach fizykochemicznych niż pierwotne odpady,
  • recykling surowcowy – polega na przetworzeniu odpadów na taki sam lub bardzo zbliżony rodzaj produktu końcowego,
  • recykling organiczny – polega na wykorzystaniu mikroorganizmów do powstania metanu lub materii organicznej.

Pamiętajmy, iż proces recyklingu rozpoczyna się już w gospodarstwie domowym, a także w miejscach pracy!

Pierwszą podstawową czynnością, jaką należy robić na co dzień, aby dbać o środowisko naturalne, jest

segregacja śmieci.

Recykling