Dzień Liczby Pi

Liczba Pi

Jest to kolejne marcowe święto, które ma promować matematykę i nauki ścisłe.
Żeby było ciekawiej, obchodzimy je 14 marca, co zgodnie z amerykańskim formatem zapisu daty (3.14) odpowiada wartości liczby Pi.

Pierwsza impreza odbyła się w 1988 roku w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa. Spotkania i eventy związane ze świętem organizowane są głównie w Stanach Zjednoczonych.

Albert Einstein urodził się 14 marca 1879 r. (3.14.1879), natomiast Stephen Hawking zmarł 14 marca 2018 r. (3.14.2018). Przypadek?

Uczniowie klasy VIII doświadczalnie wyznaczali wartość liczby Pi. Posłużyły do tego wykreślone trzy okręgi, mokra nitka, nożyczki i linijka.
Wynik osiągnęli dosyć dobry: 3,21. Im dokonywali więcej pomiarów, tym wartość coraz bardziej zbliżała się  do 3,14.

Natomiast uczniowie klas V, VI i VII owijali wełnę na wyciętych z kartonu kołach. Wartości PI były bardzo różne, ale także zbliżone do 3,14.