Konferencja "Wspomaganie rozwoju dziecka - metody terapii"

Konferencja

30 maja 2023 roku w naszym Ośrodku odbyła się Konferencja „Wspomaganie rozwoju dziecka – metody terapii” zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Warszawie z Delegaturą w Radomiu w ramach wspomagania przedszkoli, szkół i placówek.

Gościliśmy Adriana Barańskiego Dyrektora Delegatury w Radomiu Kuratorium Oświaty w Warszawie i wizytatorki: Izabelę Renowską, Grażynę Syta, Renatę Otolińską i Sławomira Śmieciucha Starostę Lipskiego.

Wydarzenie otworzył występ artystyczny naszych wychowanków, po którym Tadeusz Kosiński Dyrektor SOSW w Hucie wraz z Piotrem Faberem przedstawili historię powstania terapeutycznych ogrodów zmysłów.

Następnie swoje prelekcje przedstawili nauczyciele naszego Ośrodka - Agnieszka Kamińska-Gorgoń, Agnieszka Gozdur, Katarzyna Rusiecka-Więcław, Edyta Sosnowska. Zgodnie z przewodnim tematem konferencji zrealizowały wystąpienie dotyczące hortiterapii.

Nasz psycholog Aleksandra Szymańska w swoim wystąpieniu poruszyła kwestię dietoterapii.

Agnieszka Adamowicz zaprezentowała zgromadzonym uczestnikom metody wspomagające rozwój dziecka, które stosuje w praktyce. Omówiła korzyści wynikające z dogoterapii, hipoterapii i Integracji Sensorycznej.

Po tych wystąpieniach przyszedł czas na przerwę kawową, w trakcie której uczestnicy wymieniali się własnymi doświadczeniami i poglądami.

Następnie uczestnicy Konferencji mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, które przybliżyły im sposób odbierania i przetwarzania informacji zmysłowych charakterystyczny dla osób z autystycznym spektrum rozwoju. Prowadzące warsztaty to psycholożki zatrudnione w naszej placówce: Karolina Figura i Dżesika Kosno.

Kolejno wystąpiły prelegentki z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu. Joanna Zubrzycka i Ilona Sobieraj poruszyły zagadnienia dotyczące roli ojca w wychowaniu dziecka.

Z kolei Weronika Mgłosiek – psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipsku w swoim wystąpieniu omówiła kwestie dotyczące rozwoju społecznego dzieci.

Konferencję zamknęła prelekcja Izabeli Kosior Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipsku, która przybliżyła uczestnikom problematykę kształtowania kompetencji językowej i komunikacyjnej.

Wydarzenie udokumentowano w postaci zwoju zawierającego spostrzeżenia uczestników.

Wierzymy, że treści poruszone podczas Konferencji przyczyniły się do poszerzenia wiedzy w zakresie metod wspomagających rozwój dziecka.

Analiza papirusa sporządzonego przez uczestników konferencji

Podsumowanie Konferencji według Izy Kosior
Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipsku

"Będzie dobrze" utwór napisany, skomponowany i nagrany z naszymi wychowankami
wykonanie Tomasz Kozieja

Dżesika Kosno, Karolina Figura

W plikach do pobrania konferencyjne prezentacje.