Konferencja "Porozmawiajmy o Autyzmie"

Konferencja

Za nami kolejna edycja Konferencji pt.: "Porozmawiajmy o autyzmie", którą zorganizowaliśmy wspólnie z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Lipsku. Konferencja odbyła się 18 kwietnia 2023 roku w naszym Ośrodku. Wszystkich zebranych przywitał Dyrektor SOSW im. KOU w Hucie Tadeusz Kosiński oraz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lipsku Izabela Kosior. Następnie swoje talenty wokalne zaprezentowali wychowankowie naszego Ośrodka. Przywitali uczestników utworami pt. "Nie deptać stokrotek" oraz “Do słońca leć”'.

“Ulgi i uprawnienia osób z niepełnosprawnościami” to tytuł pierwszej prelekcji, podczas której Pani Anita Wachowiak jako Rzecznik Osób z Niepełnosprawnościami i Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Kórniku przedstawiła przywileje należne dla osób z różnym rodzajem niepełnosprawności.

Następnie Pan Tomasz Gosztyła - psycholog z Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentował temat “Wielospecjalistyczne wsparcie rodziców dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu - potrzeby i doświadczenia”. Podkreślił jak ważne jest utrzymanie dobrej kondycji psychicznej rodziców dzieci z ASD.

Po tym wystąpieniu przyszedł czas na przerwę kawową, w trakcie której uczestnicy wymieniali się własnymi doświadczeniami i poglądami.

Pani Agnieszka Adamowicz, hipoterapeutka, dogoterapeutka oraz terapeutka integracji sensorycznej zaprezentowała zgromadzonym uczestnikom kulisy swojej pracy z podopiecznymi Ośrodka. Z pasją opowiadała o więzi, jaką dzieci z niepełnosprawnościami nawiązują ze zwierzętami oraz o korzyściach, które z tej więzi wynikają.

Pytanie: czy chcesz mieć rację czy relację? Swoją prelekcja zadała uczestnikom konferencji Pani Kinga Smaga, pracownik Stowarzyszenia Karuzela, ambasadorka 'pozytywnej uwagi' wskazując na konieczność uważności na potrzeby dzieci ze spektrum autyzmu we wspieraniu ich w rozwoju.

Państwo Iwona i Zbigniew Trysińscy z Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku zaprezentowali bogate zbiory biblioteczne.

Konferencję zamknęła prelekcja pracowników Ośrodka Pani Edyty Sosnowskiej oraz Pani Aleksandry Szymańskiej, która przybliżyła problematykę seksualności osób ze spektrum autyzmu oraz przeprowadziła rodziców i nauczycieli przez sposoby edukacji seksualnej oraz radzenia sobie z trudnymi przejawami potrzeb seksualnych.

Spotkanie zostało udokumentowane w postaci zwoju zawierającego refleksje uczestników dotyczące wspierania dzieci, uczniów, podopiecznych, budowania bliskości w relacji z nimi.

Zakończyliśmy piątą z cyklu konferencję z apetytem na więcej.

Aleksandra Szymańska, Dżesika Kosno

Wspólne zdjęcie uczestników konferencji