"Bajki - pomagajki"

Bajki pomagajki

„Są rzeczy znane i są rzeczy nieznane.
A pomiędzy nimi są drzwi”

William Blake

W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Bajki – pomagajki” w styczniu realizowany był moduł związany z lękiem przed czymś nowym, nieznanym dziecku. Wychowankowie dzięki historii Jasia – głównego bohatera bajki „Leśne licho” przekonali się jak można pokonywać lęk. W ramach tej tematyki wysłuchały również bajki terapeutycznej o krokodylku Beniu, który bał się dentysty oraz wykonały prace plastyczne. Opowiadały o swoich doświadczeniach podczas wizyty u stomatologa. Zrozumiały, że wizyty te są bardzo ważne, oraz że nie warto się ich bać. Dużą frajdę sprawiła wszystkim zabawa zręcznościowa „Krokodyl u dentysty” ćwicząca zdolności ruchowe a także refleks i logiczne myślenie. Emocje oswajałyśmy podczas zabawy z interaktywnym słonikiem.

Lęk towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Wywołuje go każda nieznana rzecz. Nic więc dziwnego, że dzieci tak często odczuwają negatywne emocje. Codziennie odkrywają nowe rzeczy i stykają się z nieznanymi wcześniej sytuacjami. Lęk w sytuacjach społecznych jest jak góra lodowa. Dla innych osób widoczny jest tylko jej czubek, reszta kryje się pod wodą. Warto więc pracować nad lękami dzieci i nie zostawiać ich z tym samych.

Anna Gozdur