Andrzejkowe wróżby

Jest taka jedna noc w roku kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość.

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. W naszym Ośrodku, chcąc dochować corocznej tradycji, zadbaliśmy o to, by andrzejki były niezapomniane. Tego dnia w sali gimnastycznej powitaliśmy uczestników zabawy w bajkowym klimacie niezwykłej Akademii Pana Kleksa. Wprowadziliśmy wychowanków w nastrój tajemniczości, odczarowaliśmy przesądy. Odbyły się  lekcje kleksografii, chemii, przędzenia liter, inne niż wszystkie. Postaraliśmy  się, aby czas spędzony w Akademii upłynął miło, przyjemnie i pożytecznie. W Akademii Pana Kleksa każda czynność zamienia się w dobrą zabawę. Wychowankowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Chętnych, chcących poznać swoją przyszłość nie brakowało. Magiczny nastrój udzielił się każdemu, pozwolił zapomnieć o codziennej rutynie i przenieść się do świata marzeń i fantazji.

Na zakończenie odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka integrująca społeczność uczniowską. Symbole wiedzy magicznej, świece, lampiony i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Wszyscy zadowoleni wrócili do grup wychowawczych oraz domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

Edyta Sosnowska