Obrona pracy doktorskiej Marka Michalaka

M. Michalak

Wypełniona Sala Senatorska Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, wielu znamienitych gości było podczas obrony rozprawy doktorskiej. Wśród nich senatorowie, posłowie, Kawalerowie Orderu Uśmiechu, przedstawiciele szkół noszących imię Kawalerów Orderu Uśmiechu, córka i syn doktoranta. Jak się okazuje nie tylko dla naszej placówki noszącej to zaszczytne imię, ale również dla pozostałych osób tematyka rozprawy doktorskiej, jak i jej autor są szczególnie bliskie.

Marek Michalak, „urodzony Rzecznik Praw Dziecka” - jak powiedział recenzent pracy prof. dr hab. Stanisław Dziekański - obronił rozprawę pt.

"Order Uśmiechu jako fenomen społeczno-kulturowy świata dzieci i dorosłych".

Oprócz ocen naukowych wybrzmiewają też ważne słowa w odniesieniu do naszej kultury - o ogromnej potrzebie przezwyciężania obojętności wobec sytuacji dzieci mówi na marginesie recenzji prof. dr hab. Tadeusz Pilch.

Serdecznie gratulujemy obrony. Doktor Marek Michalak obiecał publikację „Orderu Uśmiechu jako fenomenu społeczno-kulturowego świata dzieci i dorosłych”. Na pewno nie zabraknie tej pozycji w naszej ośrodkowej bibliotece.

Promotorem pracy doktorskiej Marka Michalaka była:

• prof. dr hab. Barbara Smilińska-Theiss (Akademia Pedagogiki Specjalnej),

zaś recenzentami:

• prof. dr hab. Stanisław Dziekański (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego),
  • prof. dr hab. Tadeusz Pilch (Uniwersytet Warszawski).

Z gratulacjami i nasłoneczniejszymi życzeniami Tadeusz Kosiński Dyrektor naszej placówki wręczył Młodemu Doktorowi niezwykle wymowny kolaż wykonany przez Izę Bogudzińską.

M. Michalak

Marek Michalak Członek Rady Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Order Uśmiechu, Dyrektor Instytutu Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Janusza Korczaka (IKA), Rzecznik Praw Dziecka 2008-2018.