Harmonogram działań

Harmonogram działań podjętych w naszej placówce
w związku obchodami
Patrona Roku 2018 Ireny Sendlerowej

Cele:

1. Przybliżenie uczniom i wychowankom sylwetki i dokonań Kawalera Orderu Uśmiechu Ireny Sendlerowej, zachowanie pamięci o Tej Wielkiej Polce oraz propagowanie szacunku do drugiego człowieka, odwagi, patriotyzmu i dobra jako najwyższej wartości w życiu człowieka.
  2. Propagowanie idei Ireny Sendlerowej, że „każdemu kto tonie należy podać rękę”.
  3. Przypominanie nie tylko bolesnych kart historii, ale również wyrażanie sprzeciwu wobec niewyobrażalnych krzywd wyrządzanych bezbronnym dzieciom we współczesnym świecie.

Lp.

Podjęte działania

Termin realizacji

Osoby
odpowiedzialne

1

Wydanie numeru specjalnego gazetki „Nasza biblioteka” – SPRAWIEDLIWA WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA – Irena Sendlerowa”.

styczeń

2

Wykonanie na tablicy ściennej w holu Ośrodka gazetki poświęconej Irenie Sendlerowej.

do 15 lutego 2018 r.

3

Uroczystość inauguracyjna ośrodkowe obchody PATRONA ROKU Ireny Sendlerowej w związku ze 108 rocznicą urodzin – przygotowanie okolicznościowej dekoracji oraz programu artystycznego na podstawie listów do Ireny Sendlerowej.

luty

A. i J. Szyszkowscy

Prezentacja multimedialna „Jej portret” uzupełniona fragmentami wspomnień dzieci uratowanych przez Irenę Sendlerową zawartych w książce „Wszystkie moje mamy”.

4

„Wkręcenie w czytanie” – głośne czytanie w klasach, grupach oraz w bibliotece fragmentów książek: „Listy w butelce” oraz „Wszystkie moje mamy”.

marzec
2018 r.
oraz sukcesywnie w ciągu roku szkolnego

n-le, wych. klas, grup, nauczyciel prowadzący bibliotekę

5

Irena Sendlerowa widziana oczami dzieci – konkurs plastyczny.

kwiecień

I. Bogudzińska
J. Kupis

6

Wieczór z Ireną Sendlerową w 10 rocznicę śmierci – prezentacja filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej” oraz prezentacja książek poświęconych tej niezwykłej Polce.

7

W czasie Zlotu Szkół i Placówek im. KOU odsłonięcie tablicy pamiątkowej usytuowanej na terenie Ośrodka.

wg harmonogramu Zlotu

8

Spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, autorką książki: „Listy w butelce” – opowieść o Irenie Sendlerowej”.

j. w.

9

„Śladami Ireny Sendlerowej” – wycieczka do Warszawy – złożenie kwiatów, zapalenie zniczy na grobie Ireny Sendlerowej na Cmentarzu Powązkowskim, zwiedzanie Muzeum Historii Żydów, Pomnik Bohaterów Getta, Muzeum Więzienia Pawiak, spacer Traktem Królewskim.

wrzesień

10

Lekcje i zajęcia związane z czasami II wojny światowej, z Holokaustem ukazujące koszmar wojny, przypominająca jak wielka tragedia staje się udziałem najmłodszych, bezradnych wobec walk toczonych przez dorosłych, również w czasach współczesnych.

1 – 17 września
2018 r.

n-le j. polskiego, historii, wychowawcy klas, grup

11

Kawaler Orderu Uśmiechu Irena Sendlerowa – prezentacja multimedialna.

21 września 2018 r.

A. Gozdur
K. Rusiecka-Więcław

12

„O wartościach” – wydanie gazetki bibliotecznej – propagowanie tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka, odwagi, przyjaźnie z głównym przesłaniem: „…, że najważniejsze w życiu jest dobro”.

październik

13

Irena Sendlerowa – w obronie praw dziecka
Janusz Korczak – wzór człowieka stojącego do końca w obronie swoich podopiecznych