Ewa Chrobak-Szota (1997)

Ewa Chrobak z dziećmi

Ewa Chrobak-Szota – polska działaczka społeczna, sekretarz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Z wykształcenia jest ogrodnikiem.

W 1967 jako 9-letnie dziecko wygrała główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie plastycznym na projekt Orderu Uśmiechu, ogłoszonym przez redakcję „Kuriera Polskiego” i Telewizję Polską.
Jury pod przewodnictwem Szymona Kobylińskiego wybrało jej projekt spośród 44 tysięcy innych dziecięcych propozycji. Zwyciężczyni od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego dorysowała ręcznie nierówne promienie.

W nagrodę otrzymała aparat fotograficzny SMIENA 8.

Ewa z nagrodą  Ewa ze Smieną

A tak o pomyśle i jego realizacji po latach opowiada dzieciom sama laureatka:

W 1997 roku na wniosek dzieci z Wrześni otrzymała Order Uśmiechu.

Na zaproszenie Kanclerza Cezarego Leżeńskiego w 1998 weszła w skład Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, gdzie od 19 stycznia 2007 roku pełniła funkcję sekretarza, obecnie jest członkiem Kapituły.

Posiada stopień instruktora harcerskiego.

Jest członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „SERCE” w Świdnicy, wolontariuszem Fundacji SERCE – Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej również w Świdnicy.

W 2006 roku objęła stanowisko kierownika i wychowawcy dzieci w filii Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Żarowie (specjalistycznej placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży).

Mieszka w Głuchołazach.