Sala Doświadczania Świata

Lokalni Herosi

Eurocash

Stało się!!!

Mamy naszą Salę Doświadczania Świata w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie.

Dzięki Waszym głosom w plebiscycie Lokalni Herosi, który realizowaliśmy razem z Fundacją follow Me i Delikatesami Centrum Zwoleń, zdobyliśmy 10 000 zł, które przeznaczyliśmy na stworzenie Sali.

Dzięki wsparciu Fundacji follow Me i jej szefowej Iwony Paszkiewicz, udało nam się również wyremontować pomieszczenie, w której sala się znajduje. Jesteśmy ogromnie wdzięczni.

Sala Doświadczania Świata służy do stymulacji układu nerwowego oraz dostarczania mu bodźców, które pozytywnie płyną na koncentrację, pamięć i aktywność fizyczną dziecka. Ponieważ jest ona przeznaczona do terapii różnych zaburzeń takich jak autyzm, zespół Downa, mózgowe porażenie dziecięce i choroby psychiczne, a u dorosłych także demencja wyposażenie sali doświadczania świata jest dostosowywane do potrzeb konkretnej grupy użytkowników. Mogą się w niej znaleźć zabawki, przedmioty czy gry, które służą jako pomoce edukacyjne, a także przedmioty do rehabilitacji czy pobudzania zmysłowego.

Kolumna bąbelkowa jest podstawowym wyposażeniem sali doświadczania świata.Automatyczna zmiana kolorów, bąbelki a w zestawie również wypełnienie w postaci pływających rybek stymulują wzrok dziecka oraz zachęcają do dotykania wibrującej kolumny.

kolumna bąbelkowa

Kolejnym podstawowym urządzeniem jest baldachim światłowodów. Dostarcza on silnych wrażeń wzrokowych poprzez zmieniające się kolory. Zwiększa koncentrację uwagi, wzbudza zainteresowanie oraz chęć do działania (dotykania, poruszania). Sprzyja gromadzeniu nowych doświadczeń w zakresie percepcji dotykowej, wpływa na poprawę celowości oraz precyzji ruchów. Dzięki niemu możliwa jest nauka przewidywania kolorów oraz rozwijania pamięci wzrokowej.

baldachim światłowodów

Latarka UV wraz z elementami wrażliwymi na to światło stanowią element uspokajający i wyciszający, skupiający uwagę na przedmiotach. Elementy podświetlane lampą UV zapewniają duży kontrast widzianych bodźców, co ma szczególne znaczenie dla dzieci z dysfunkcją analizatora wzrokowego. Poprzez ćwiczenia z lampami UV można realizować wszystkie etapy rozwoju wzroku (doskonalić fiksację, czyli skupienie wzroku, skokowość, czyli zdolność do wodzenia wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami, rotacją- zdolność poruszania oczami we wszystkich kierunkach.

latarka uv  latarka 2

Kula plazmowa to urządzenie ze szklaną kulą, w której wiją się strumienie elektrycznych wyładowań. Kula plazmowa kierowana jest przez jej bezpośrednie dotknięcie. Przyłożenie do niej ręki powoduje pomknięcie ogników w jej kierunku. Stymuluje percepcję wzrokową, zachęca do aktywności własnej, daje poczucie celowości działania.

kula 2 kula 2

Projektor z kolorowymi tarczami stanowi element stymulacji i wyciszenia. Wolno przemieszczające się różnobarwne obiekty stanowią element relaksacyjny oraz stymulacją percepcję wzrokową.

projektor

Dodatkowe wyposażenie stanowią:

• piłeczki sensoryczne,
  • podświetlana tablica,
  • żelowe i światłowodowe lampki, które również służą do stymulacji wzrokowej,
  • miękkie pufy siedziska,
  • oraz duże akrylowe lustro, które stwarza wrażenie powiększenia przestrzeni oraz pozwala dziecku obserwować siebie podczas aktywności w sali doświadczania świata.

Autor: A. Kamińska-Gorgoń