Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

27-300, Lipsko, Huta 3

tel./fax: 48 377 10 26

E-mail: sosw_huta@poczta.onet.pl

Konferencja w APS "W służbie praw dziecka – dziedzictwo Ireny Sendlerowej"

APS

Irena Sendlerowa w swoim przekazie, w swoich działaniach była bardzo wiarygodna, prawdziwa w swoim człowieczeństwie i trosce o drugiego człowieka. Za nią stały czyny, konkrety, wynik egzaminu w czasach najtrudniejszych, egzaminu z człowieczeństwa, z przyzwoitości, z bohaterstwa, chociaż sama wielokrotnie mówiła: „Nie róbcie ze mnie żadnej bohaterki. Robiłam tylko to, co każdy powinien zrobić…” – mówił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, przywołując postać patronki tego roku podczas konferencji naukowej zorganizowanej wspólnie z Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Rektor APS prof. Stefan M. Kwiatkowski przywitał uczestników konferencji: pracowników służb społecznych – pedagogów, pracowników socjalnych, prawników, studentów i wolontariuszy, oraz gości specjalnych, wśród których znaleźli się:

  • były Prezydent RP Bronisław Komorowski z Małżonką,
  • Georgios Moschos – były Rzecznik Praw Dziecka Grecji,
  • Janina Zgrzembska – córka Ireny Sendlerowej.

Marek Michalak przypomniał przesłanie Ireny Sendlerowej, będące jednocześnie hasłem roku poświęconego Jej pamięci:

„Każdemu, kto tonie, należy podać rękę”,

które stanowi drogowskaz dla wszystkich osób, które w swojej pracy spotykają się z dziećmi.
Przytaczając kolejne ważne słowa wielkiej Ireny Sendlerowej:

A co na to świat?
Potężne mocarstwa? Świat milczał!
A milczenie czasem znaczy przyzwolenie na to, co się dzieje…
,

powiedział:
"Ta ocena jest aktualna, ona równie mocno dotyczy naszych czasów, kiedy ludzie toczą wojny, kiedy giną dzieci, kiedy nie otwieramy naszych serc, zamykamy granice, pozwalamy cierpieć i ginąć. Politycy z lubością powtarzają o pomaganiu na miejscu, tam gdzie jest wojna, tam gdzie pod bombami giną dzieci, zapierając się przed konkretnym otwarciem, przed zaproszeniem do swojego domu, przed ratowaniem nie tylko detalicznym, lecz globalnym, przed ratowaniem dzieciństwa, człowieczeństwa."

Po dokonaniu uroczystego otwarcia konferencji Rzecznik wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka – INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI:

  • Justynie Kopińskiej -dziennikarce,
  • Piotrowi Kowalczukowi - wiceprezydentowi Gdańska,
  • Wioletcie Krzyżanowskiej - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie,
  • Dorocie Pawłowskiej  - Prezes Stowarzyszenia ArtVivat!,
  • ks. Marcinowi Schmidtowi.

Patrzeć na świat jak Irena Sendlerowa...

IS

W trudnych czasach zatracanych wartości, nowych podziałów społecznych, zagrożonego szacunku dla dziecka i dorosłego, a jednocześnie narastających potrzeb pomocy i wsparcia, Irena Sendlerowa – pomimo Jej własnego przekonania, że ponosząc najwyższe ryzyko przy ratowaniu dzieci przed śmiercią w warszawskim getcie, robiła to, co każdy powinien robić – jawi się jako postać szczególna.

Uczestnicy konferencji byli zgodni, że warto na dzisiejszy świat i ludzi wokół nas patrzeć jak przez okulary Ireny Sendlerowej. Janina Zgrzembska mówiła o dziedzictwie swojej mamy, prof. Wiesław Theiss mówił o ratowaniu dzieci w sytuacji skrajnego zagrożenia, prof. Barbara Smolińska-Theiss przywołała etos służby społecznej, który prezentowała Irena Sendlerowa, a dr Jerzy Szmagalski przedstawił patronkę tego roku z perspektywy Międzynarodowej Federacji Pracowników Socjalnych. Ks. dr Jerzy Smoleń wygłosił referat pt. „Psychologia nadziei w działalności społecznej Ireny Sendlerowej”, a Georgios Moschos mówił o wymiarze praktycznym ochrony praw małych dzieci bez opieki.

„Najważniejsze w świecie i w życiu jest Dobro”

W drugiej części konferencji w dyskusji panelistów, którą prowadziła dr Joanna Staręga-Piasek, przyszedł czas na wymianę doświadczeń oraz chwilę refleksji nad jakością ochrony praw dziecka na świecie.
Beata Kopyt z Kulczyk Foundation przybliżyła zebranym projekt edukacji globalnej skupiony na pomocy dzieciom w realizacji marzeń, jakimi są nauka i zdobycie wykształcenia.
Marina Hulia zabrała gości RPD i APS-u do demokratycznej szkoły na Dworcu Brześć, a kolejnym filmem przypomniała jak czeczeńskie dzieci wniosły uśmiech i zabawę do Domu Spokojnej Starości w Radości, zaś prezentacja zatytułowana „Jak uchodźctwo z bezdomnością naprawiali świat” to filmowa dokumentacja jak przygotowywano mały warsztat, w którym powstawać będą domki dla ptaków, malowane przez dzieci.

Ks. Marcin Schmidt przybliżył sytuację dzieci w Syrii, zabierając uczestników Konferencji Sendlerowskiej w trudną codzienność Aleppo i opowiadając o realizacji programów pomocowych Caritas Polska tamże.
Cierpienie i niezwykle trudny los dzieci w Aleppo przybliżył zgromadzonym również Syryjczyk – Bashar, który dzisiaj studiuje w Polsce. 
Następnie idee Ireny Sendlerowej współcześnie realizowane przez dzieci i młodzież w placówkach, szkołach czy drużynach harcerskich jej imienia omówiła Katarzyna Ludwiniak – ze szkoły, która jako pierwsza w Polsce, 10 lat temu przyjęła za patronkę Irenę Sendlerową.

źródło: http://roksendlerowej.pl

Autor: admin