Międzynarodowa Konferencja „Irena Sendlerowa dzieciom. Biografia i przesłanie Kawalera Orderu Uśmiechu"

konferencja

W ramach obchodów Roku Ireny Sendlerowej Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, we współpracy z władzami Rabki Zdroju, zorganizował w dniu 16 czerwca b2018 r. Międzynarodową Konferencję:

„Irena Sendlerowa dzieciom.
Biografia i przesłanie Kawalera Orderu Uśmiechu”
.

Uczestników powitał Zastępca Burmistrza Miasta Robert Wójciak, który wspominał zmarłego 15 czerwca 2018 r. Jerzego Koleckiego – pierwszego Kawalera Orderu Uśmiechu z Rabki – malarza, grafika, autora licznych scenografii dla teatrów lalek, wielkiego społecznika i przyjaciela dzieci.

Konferencję zainaugurował Rzecznik Praw Dziecka. Marek Michalak wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Infantis Dignitatis Defensori członkowi Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu:

• Adilowi Abdel Aatiemu,
  • Ewie Chrobak-Szocie - członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu – autorce „uśmiechniętego słoneczka”,
  • Irene Fahle - członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu,
  • Marii Barbarze Kolago-Belerskiej - autorce muzyki oraz audycji muzycznych dla dzieci,
  • druhowi Marianowi Kuligowi,
  • Grecie Lemanaite-Deprat - członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu,
  • Józefowi Matei - emerytowanemu Dyrektorowi P.P. Uzdrowisko-Rabka,
  • Renacie Piątkowskiej - autorce książek dla dzieci,
  • Beacie Sobocińskiej - członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu,
  • Annie Marii Wesołowskiej - sędzi w stanie spoczynku,
  • Dorocie Zawadzkie - psycholog rozwojowejj.

W swoim wystąpieniu Marek Michalak podkreślił, że wyjątkową historię Ireny Sendlerowej odkryły dzieci – cztery uczennice ze szkoły w Kansas w Stanach Zjednoczonych i to właśnie dzieci postanowiły nagrodzić ją Orderem Uśmiechu.

Zajmowały one w jej sercu specjalne miejsce – mówił – miała dla nich bardzo ważne przesłanie:

„Jesteście przyszłością świata!
Zróbcie coś, aby stał się lepszy.
Bez wojen, śmierci niewinnych.
Szerzcie dobro.
Bądźcie wrażliwi na los słabszych od Was.”

Irena Sendlerowa

Prof. dr hab. Barbara Smolińska-Theiss przedstawiła biografię Ireny Sendlerowej w kontekście życiorysów ludzi, uznawanych za wielkich. Jako cechy charakteryzujące wybitne postacie wskazała przekraczanie granic, odrębność, autonomię, zaś jako niezbędny wyróżnik odwoływanie się do dobra wspólnego oraz dbałość o nie.

Wykład „Psychologia nadziei w działalności społecznej Ireny Sendlerowej” wygłosił ks. dr Jerzy Smoleń. Akcentował bardzo mocno różnicę pomiędzy „pewnością siebie”, a „pewnością w sobie”, wymagającą pokory i głębokiej świadomości swoich ograniczeń i możliwości, a także wagę nadziei w podejmowaniu trudnych wyborów.

Autorka książki dla dzieci „Wszystkie moje mamy” Renata Piątkowska opowiedziała jak  dużym wyzwaniem było rzetelne opisanie zdarzeń w warszawskim getcie oraz jak wiele emocji wywołuje w młodych ludziach historia Ireny Sendlerowej oraz dzieci i rodzin, którym pomagała.

Gościem specjalnym Konferencji była Janina Zgrzembska – córka Ireny Sendlerowej.
Przekazała gościom najważniejszą myśl swojej mamy:

„(…)ludzi dzieli się na dobrych i złych.
Narodowość, rasa, religia nie mają żadnego znaczenia.
Tylko to, jakim kto jest człowiekiem…”

źródło informacji: http://roksendlerowej.pl