Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

27-300, Lipsko, Huta 3

tel./fax: 48 377 10 26

E-mail: sosw_huta@poczta.onet.pl

Wystąpienie Marka Michalaka RPD

RPD

Rzecznik Praw Dziecka chce, aby 2018 był rokiem Ireny Sendlerowej.
Uratowała 2,5 tys. dzieci, ryzykując swoim życiem co najmniej 2,5 tys. razy, takie postawy i takie postacie warto przypominać - przekonuje Marek Michalak. Wniosek RPD, wraz z propozycją uchwały w tej sprawie, trafił już na ręce Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Rzecznik podkreśla nieocenione zasługi Sendlerowej jako obrończyni podstawowych praw dziecka. Z narażeniem życia, heroizmem, w największej konspiracji wyprowadzała dzieci z warszawskiego getta, a następnie znajdowała im schronienie w polskich rodzinach, klasztorach i domach opieki. Prowadzony przez nią rejestr uratowanych dzieci, pozwolił po zakończeniu II wojny światowej na poznanie przez ocalone dzieci własnej tożsamości i tym samym odnalezienie bliskich

- Prezentowana postawa i wartości zasługują na najwyższe uznanie i hołd ze strony Sejmu RP. Ustanowienie 2018 roku Ireny Sendlerowej, w 10. rocznicę jej śmierci, będzie doskonałą okazją do pokazania wartości życia ludzkiego, życzliwości, bezinteresowności, a także przypomnieniem wspaniałej karty historii Polski – pisze Marek Michalak w wystąpieniu generalnym do Marszałka Sejmu.

RPD jest przekonany, że Sendlerowa może być wzorem o naśladowania dla wszystkich.

- Przykład bohaterskiej działalności Ireny Sendlerowej uczy, że ludzie nie mogą pozostać bierni i milczeć, mając świadomość, że gdzieś obok nich drugiemu człowiekowi dzieje się krzywda. Pozostała przy tym prawdziwa, szczera, zupełnie obojętna na splendor i zaszczyty. Za najważniejszy zawsze uważała Order Uśmiechu przyznany przez dzieci – mówi.

Irena Stanisława Sendlerowa z domu Krzyżanowska, pseudonim okupacyjny „Jolanta”, urodziła się 15 lutego 1910 roku w Warszawie. W trakcie studiów na Uniwersytecie Warszawskim podejmowała działalność na rzecz obrony praw studentów pochodzenia żydowskiego, którzy nie byli wpuszczani do sal wykładowych. W czasie II wojny światowej jako kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota” zorganizowała siatkę ludzi i instytucji, z którymi z niezwykłym heroizmem niosła pomoc dzieciom z getta. Nawet groźba kary śmierci za pomoc ludności żydowskiej nie była w stanie zahamować Jej działalności. W październiku 1943 roku Irena Sendlerowa została aresztowana, przesłuchiwana i torturowana w siedzibie Gestapo przy alei Szucha i więziona przez 100 dni na Pawiaku. Nie zdradziła żadnych informacji i nie wydała nikogo. W trakcie Powstania Warszawskiego działała jako sanitariuszka w jednym z powstańczych punktów sanitarnych na Mokotowie. Po wojnie pracowała m.in. w opiece społecznej i szkolnictwie medycznym. Od podstaw organizowała w zrujnowanej działaniami wojennymi Warszawie domy dziecka, ośrodki pomocy starcom, domy opieki. Zmarła 12 maja 2008 roku.

Została uhonorowana: 1965 roku – medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata; 2003 roku – Orderem Orła Białego; 2007 roku – Orderem Uśmiechu. W 2007 roku przyznano Jej tytuł Honorowej Obywatelki m.st. Warszawy.

Przypomnijmy, że na wniosek Marka Michalaka 2012 został uchwalony Rokiem Janusza Korczaka. W ciągu 12 miesięcy, w Polsce i na świecie odbyło się setki wydarzeń upamiętniających życie i działalność na rzecz dzieci Starego Doktora.

Źródło: Biuro Rzecznika Praw Dziecka