Marek Michalak Przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Janusza Korczaka

M. Michalak

Marek Michalak został Przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Janusza Korczaka - podało biuro Rzecznika Praw Dziecka.

stowarzyszenie

Organizacja upowszechnia idee Janusza Korczaka oraz jego pedagogikę w codziennej pracy z dziećmi i dla dzieci. Stowarzyszenia spotykają się cztery razy w roku: w Genewie razem z Komitetem Praw Dziecka, w Korczakowie koło Zielonej Góry, gdzie organizują letnie kolonie oraz na tygodniowym seminarium – ostatnio w Szwajcarii, gdzie dorośli wraz z dziećmi debatują, uczą się i pracują, omawiając dorobek Korczaka i jego nauki.

Jako organizacja spotykają się też zawsze w innym kraju, by przy okazji dużej konferencji rozmawiać o prawach dziecka. Ostatnia konferencja odbyła się w Polsce we wrześniu 2017 roku w Warszawie. Uczestnikami jej byli też nasi nauczyciele.
JKMiędzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka powstało w 1979 roku z inicjatywy Polski, Izraela, Rosji, Niemiec i Szwajcarii. Obecnie składa się z reprezentantów 19 krajów, m.in. Francji, Litwy, Anglii, Holandii, Brazylii, Japonii, Australii, USA, Konga i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Jak poinformowało w czwartek w komunikacie biuro RPD, nowym przewodniczącym stowarzyszenia będzie obecny Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Zastąpi na tym stanowisku działaczkę społeczną Batię Gilad, która przewodniczyła tej organizacji 13 lat.

BG i MM

Druga i ostatnia kadencja Michalaka na stanowisku RPD skończyła się 27 sierpnia 2018 r. Funkcję pełnił 10 lat, najdłużej w 18-letniej historii tego urzędu w Polsce.