autyzm

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony w 2008 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
"Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw, którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować ból. I nie jest to ani gorsze ani lepsze postrzeganie świata; jesy po prostu inne i zasługuje na zrozumienie."
Zespół Aspergera to zaburzenie pokrewne, jednak o łagodniejszym przebiegu. W Europie żyje ok. 5 milionów osób z autyzmem, w Polsce może żyć nawet około 260 tysięcy osób z autyzmem, jednak wiel z nich może nie miec prawidłowej diagnozy.