Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci

Nie bij

Pomimo że przemoc wobec dzieci jest zjawiskiem coraz bardziej nagłaśnianym i piętnowanym, wciąż stanowi bardzo poważny problem. W polskim społeczeństwie bicie dzieci nadal uchodzi za akceptowalną, a niekiedy wręcz pożądaną formę wychowania, chociaż systematycznie wzrasta odsetek przeciwników fizycznego karania dzieci.

30 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci.
Dzień ten został zapoczątkowany w 2006 roku przez amerykańską organizację End Physical Punishment of Children (EPOCH), aby nakłonić rodziców i opiekunów dzieci do rezygnacji z kar fizycznych. W Polsce zakaz bicia dzieci regulowany jest Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym.

Od 1 sierpnia 2010 roku Polska dołączyła do innych europejskich krajów, w których obowiązuje prawny zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci, postulowany przez Rzecznika Praw Dziecka.

Warto przejrzeć jeszcze kampanie Rzecznika Praw Dziecka (za kadencji dr. Marka Michalaka):

Również kampanie Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę są sprzeciwem wobec bicia dzieci: