Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie

27-300, Lipsko, Huta 3

tel./fax: 48 377 10 26

E-mail: sosw_huta@poczta.onet.pl

Cressida Cowell "Detektywi Malusińscy: Czy na pustyni pada śnieg?"

Czy na pustyni pada snieg?

Cressida Cowell "Detektywi Malusińscy: Czy na pustyni pada śnieg?"

  • Czy wielbłąd w garbie ma wodę?
  • Czy na pustyni może temperatura spać poniżej O stopni Celsjusza?
  • Czy na pustyni może spaść śnieg i deszcz?

Na te i wiele podobnych pytań odpowiadały dzieci podczas zajęć bibliotecznych.
Na pustyniach gorących niewielkie opady występują rzadko i nieregularnie (czasem nie pada kilka lat). Wysoka temperatura i silny wiatr potęgują suszę.
Tereny te są pozbawione zwartej szaty roślinnej.  Jedynie w oazach występuje bujna roślinność. Różnica temperatur powietrza między dniem (powyżej 40ºC), a nocą (poniżej 0ºC).

Uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające wielbłądy i pustynię.

Dromader, czyli wielbłąd jednogarbny, jest dużym zwierzęciem, bo ma około 2 metrów wysokości, 3 długości i waży do 1000 kilogramów. Jest bardzo odporny na wysoką temperaturę, przed gorącem chroni go bardzo gruba (10 centymetrów) warstwa wełny oraz warstwa tłuszczu, zgromadzonego przede wszystkim w garbie. Grab wielbłąda to swego rodzaju plecak z prowiantem na drogę, którego wystarcza na 8-14 dni wędrówki przez pustynię bez potrzeby jedzenia i picia. Wielbłąd jest w stanie wypić naraz nawet 150 litrów wody, czyli tyle, ile mieści się w średniej wielkości wannie. Wielbłąd nie zapada się w piasku, gdyż jego stopy mają szerokie poduszeczki. Dromadery potrafią zamykać nos w czasie burzy piaskowej, tak jak my zamykamy powieki. Długie, gęste rzęsy chronią oczy, a powieki są półprzezroczyste. Wielbłąd może dziennie przejść 200 kilometrów, niosąc na grzbiecie nawet 450 kilogramów ładunku.

Dromader 

A. Rusiecka

Autor: admin