16 Międzynarodowa Konferencja Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie

Plakat Konferencji

16. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” jest największym w Polsce wydarzeniem dotyczącym kwestii zagrożeń i bezpieczeństwa online. Skierowana jest do przedstawicieli instytucji edukacyjnych, organizacji pozarządowych, administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości oraz branży internetowej.

W tym roku wydarzenie odbyło się w dniach 27-30 września i miało charakter hybrydowy. Tak, jak w poprzednich latach spotkanie było transmitowane na żywo, ale część osób wzięła udział w konferencji osobiście w Warszawie w Hotelu Airport Okęcie.

27-28 września odbyły się sesje plenarne nadawane na żywo z miejsca konferencji w Warszawie, a w dniach 29-30 września odbyły się sesje warsztatowych online.

Udział w konferencji był bezpłatny. Wystąpienia podczas dwóch pierwszych dni były dostępne w języku polskim, angielskim oraz ukraińskim. Konferencja tłumaczona była również na język migowy.

Pierwszy dzień konferencji

Sesja plenarna (dzień pierwszy):

• 49 minuta 20 sekunda  - "Z dziećmi w Kanciastej Krainie"
    r hab., prof. UW Marcin Napiórkowski
  • 1 godzina 20 minuta 10 sekunda  - "Kompetencje cyfrowe, które mogą uchronić przed zagrożeniami online"
    Jowita Michalska
  • 1 godzina 55 minuta 55 sekunda - "Zagrożenia online wśród europejskich dzieci i nastolatków: wyniki badania z 19 krajów"
    prof. David Smahel
  • 2 godzina 54 minuta 44 sekunda - "Doświadczenia dzieci w internecie i ich dobrostan w czasach wojny"
    Anastasiya Dzyakava
  • 3 godzina 25 minuta 18 sekunda - "Które (nie)umiejętności cyfrowe są ważne dla bezpieczeństwa?"
    prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski
  • 3 godzina 57 minuta 19 sekunda - "Granie na ekranie. Wzory grania w gry cyfrowe przez polskich nastolatków"
    dr Maciej Dębski
  • 5 godzina 24 minuta 12 sekunda - Debata ekspercka – "Nadużywanie Internetu – diagnoza, pomoc, profilaktyka"
    W debacie wzięli udział: Bogna Białecka, Anna Kochanowska, dr Rafał Lange oraz Wojciech Pieńkowski- przedstawiciel Młodzieżowego   Panelu Doradczego "Cyfrowa Przyszłość Ucznia".

Drugi dzień konferencji sesja 1

Sesja pierwsza (dzień drugi)

"Zachowania ryzykowne młodzieży"

• 1 minuta 20 sekunda - "Zjawisko sekstingu transakcyjnego"
    Niels van Paemel
  • 37 minuta 20 sekunda - "Ryzykowne zachowania seksualne dzieci i młodzieży online"
    Ewa Dziemidowicz
  • 1 godzina 2 minuta 45 sekunda - "Trudne konsekwencje ryzykownych zachowań online"
    Martyna Różycka

"Cyberprzemoc i mowa nienawiści w sieci"

• 1 godzina 57 minuta 5 sekunda - "Cyfrowe getta - zamknięte przestrzenie wirtualnego świata"
    dr Jakub Andrzejczak
  • 2 godzina 28 minuta 50 sekunda - "Techniki interwencji w sytuacji cyberprzemocy"
    dr Piotr Rycielski
  • 2 godzina 53 minuta 40 sekunda - "Rozpoznawanie, zrozumienie i aktywne przeciwdziałanie dezinformacji"
    Charlotte Lohmann
  • 3 godzina 19 minuta 5 sekunda - "Hacking Hate – Jak sprawić, aby młodzi ludzie stali się motorem pozytywnych zmian?"
    dr Hans Martens
  • 4 godzina 29 minuta - "Aktywizacja młodzieży poprzez realizację projektów wspierających cyfrowe zdrowie i bezpieczeństwo"
    Agnieszka Chomicka-Bosy, Barbara Halska

Sesja 2

Sesja druga (dzień drugi)

"Profilaktyka zagrożeń online wśród dzieci"

• od początku nagrania - "Jutro może być za późno! Czyli kiedy i jak uczyć dzieci bezpieczeństwa w sieci."
    Łukasz Wojtasik
  • 17 minuta 3 sekunda - "Brzdąc w sieci"
    dr Magdalena Rowicka
  • 42 minuta 44 sekunda - "Dzieci i roboty interaktywne"
    dr Caroline van Straten
  • 1 godzina 6 minuta 4 sekunda - "Jak sprawić aby bezpieczeństwo dzieci online stało się faktem?"
    Leanda Barrington-Leach

„Równowaga online-offline w czasach po pandemii”

• 1 godzina 45 minuta 25 sekunda - "Złe nawyki korzystania z ekranów - co z tym robić?"
    Bogna Białecka
  • 2 godzina 16 minuta 10 sekunda  - "Znaczenie rodziców i relacji rodzinnych w przywracaniu równowagi online-offline u nastolatków"
    Wojciech Otawa
  • 2 godzina 48 minuta 55 sekunda - "Te dzieci zawsze na telefonie!"
    Sigurður Sigurðsson

Źródło: