Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka 2014

ODPD

20 listopada po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka ustanowiony przez Sejm na wniosek Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka ma przypominać szczególny wkład i rolę Polski w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka. W uchwale, która go ustanowiła podkreśla się, że to Polska była inicjatorem uchwalenia konwencji - najważniejszego na świecie dokumentu chroniącego prawa dziecka. Konwencja nazywana jest Światową Konstytucją Praw Dziecka. Została przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe ONZ 20 listopada 1989 roku.
20 listopada 2014 roku przypada 25 rocznica uchwalenia Konwencji Praw Dziecka.

W naszej placówce miało miejsce spotkanie zorganizowane przez p. Agnieszkę Gozdur i p. Katarzynę Rusiecką-Więcław z pomocą wychowawców grup, mające na celu upowszechnianie wiedzy na temat praw dziecka. Mądrej dyskusji towarzyszył uśmiech i zabawa. Od tego roku już zawsze 20 listopada stanie się w naszej placówce Wielkim Dziecięcym Świętem.

Po prezentacji przygotowanej przez p. Agnieszkę Gozdur, w której przedstawione były prawa dziecka, poszczególne grupy prezentowały wybrane przez siebie prawa.