IV Konferencja 19 - 23.04.2021 r.

IV Konferencja

W dniach 19 - 23 kwietnia 2021 r., w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, nasz ośrodek zorganizował konferencję „Dostrzeż potrzeby. Autyzm niedyrektywnie”. Ze względu na ograniczenia pandemiczne wydarzenie miało formę zdalną.

Nasi nauczyciele, rodzice oraz specjaliści z zaprzyjaźnionych placówek uczestniczyli w trzech prelekcjach, prowadzonych przez osoby pracujące na co dzień z dziećmi i młodzieżą dotkniętymi ASD. Mieliśmy okazję dowiedzieć się o wpływie żywienia na funkcjonowanie dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, o czym opowiedziała Monika Szewczak – dietetyk i dietoterapeuta z lubelskiego Centrum Edukacji i Wspomagania Rozwoju „Insignis” oraz Centrum „Wybierz Zdrowie”. Olga Kłodnicka – pedagog specjalny z „Tola – Centrum Rozwoju” w Biłgoraju przedstawiła nam sposoby rozwijania umiejętności komunikacyjnych i społecznych ważnych przy wprowadzaniu alternatywnych metod komunikacji. Bardzo ciekawym doświadczeniem było dla nas uczestnictwo w webinarium na żywo, dotyczącym potrzeb dzieci ze spektrum autyzmu, które prowadziły Marzena Ganczar i Aneta Nawrot z Pracowni „Klucz” w Zielonej Górze.

Konferencja spotkała się z pozytywnym odbiorem. Wzbogaciła naszą wiedzę oraz zachęciła do stosowania zaprezentowanych rozwiązań w codziennej praktyce.

K. Figura